Ekspedycje

SANTI Odnaleźć Orła

„SANTI odnaleźć Orła” to długofalowy projekt mający doprowadzić do odnalezienia wraku okrętu i rozwikłania zagadki zatonięcia ORP Orzeł. Załogę poszukiwawczą stanowi czterech nurków, dwóch hydrografów oraz dwóch historyków. Pierwszym jego etapem – w czerwcu br. – była wyprawa na Morze Północne celem sprawdzenia potencjalnych pozycji zatonięcia Orła.

Zanim załoga ekspedycji wyruszyła na Morze Północne, przez sześć miesięcy przeanalizowała dziesiątki map, informacji i raportów, zdobyła dane z archiwów i przygotowała dokładny plan wyprawy. Następnie zebrano sprzęt i zaplanowano logistykę. Dwie tony sprzętu technicznego przetransportowano do Wielkiej Brytanii, gdzie cała załoga rozpoczęła wstępne poszukiwania. W ciągu kilku dni, przy trudnych warunkach pogodowych, udało się zweryfikować 22 pozycje wraków zlokalizowane 120 mil od linii brzegowej Wielkiej Brytanii, wokół domniemanej pozycji zalegania Orła.

 

Więcej informacji na www.santiodnalezcorla.pl/

 

Krótki klip z ekspedycji 2016:

Krótki klip z ekspedycji 2015:

Krótki klip z ekspedycji 2014:

U-272 Expedition

Legenda głosi, że Okręt podwodny uległ wypadkowi i osiadł na dnie. Załoga starając się uratować sunęła po dnie, aż wbiła się w podstawę Półwyspu Helskiego. Przez wiele lat tzw. “płytki Uboot” był określany mianem U-346 a powyższą historia była chętnie powielana przez kolejne rzesze nurków.

W maju tego roku, jako Baltictech postanowiliśmy definitywnie sprostować tę historię.


Podczas nurkowań zebrano materiał fotograficzny i video dokumentujący aktualny stan wraku, oraz elementów konstrukcji, które pozwoliły na ostateczną identyfikację wraku i spowodowały konieczność zmiany jego nieprawidłowej nazwy z U-346 na U-272. Ostatecznej identyfikacji wraku na podstawie w/w materiałów oraz opracowań historycznych dokonał Daniel Pastwa.

Akademik Karpinsky Expedition

Pod szyldem “Baltictech Expeditions” wykonaliśmy serie głębokich nurkowań na Bałtyku na północ od Władysławowa. Efektem było odkrycie 3 nowych wraków, z których jeden, ten zalegający na głębokości 78 mtrow okazał się najciekawszy. Po wykonaniu kilku nurkowań na tej pozycji – udało nam się go zidentyfikować. To wrak radzieckiego statku AKADEMIK KARPINSKI, zbudowany w roku 1936 pod nazwa THALIA,  zatonął 31 sierpnia 1953 roku w drodze z Kaliningradu do Amsterdamu.

Nasza strona internetowa używa plików cookies. Więcej