Jouke Spoelstra

Jouke Spoelstra(1957) wstąpił do holenderskiej Marynarki Wojennej w 1979 roku jako aspirant w Royal Naval College w Den Helder. Po awansie na oficera, przez większość swojej kariery zawodowej służył na okrętach podwodnych oraz innych stanowiskach powiązanych z Marynarką Wojenną. Od 2007 jest członkiem Work Group Submarines założonej w celu odnalezienia wciąż zaginionych holenderskich okrętów podwodnych, takich jak: HNLMS K XVI (stracony na Morzu Południowochińskim) i HNLMS O13 (stracony na Morzu Północnym), W Work Group Submarine był mianowany szefem projektu poszukiwawczego okręt 'O13'. W ciągu ostatnich lat uczestniczył w identyfikacji około 10 wraków okrętów podwodnych na Dutch Continental Shelf. Poszukiwania 'O13' nadal trwają!

 

Tytuł prelekcji: Poszukiwania O13

W maju 1940 roku, po niemieckiej inwazji w Holandii, większości holenderskich okrętów podwodnych udało się uciec do Wielkiej Brytanii. Zostały one przyłączone do różnych brytyjskich flot łodzi podwodnych. W czerwcu 1940 roku, holenderski HNLMS Submarine O13 był pod dowództwem nowo utworzonej 9 Floty Okrętów Podwodnych w Dundee. Po kilku próbach morskich mających na celu sprawdzenie sprzętu, a zwłaszcza instalacji radiowej, HNLMS O13 został wysłany na patrol w okolice wejścia do Skagerrak. Nigdy już z tego patrolu nie wrócił.

Fundacja Członków Rodzin zaginionych na okrętach podwodnych w latach 1940-1945, wraz ze specjalistami z holenderskiej Marynarki Wojennej, stara się znaleźć wrak łodzi podwodnej, aby dowiedzieć się więcej o losie i okolicznościach zaginięcia oraz przynieść pokój i ukojenie dla członków rodzin dawno zaginionego załogi.

 

 

Wróć

Nasza strona internetowa używa plików cookies. Więcej