Barry McGill

Barry McGill jest irlandzkim fotografem wraków i instruktorem CCR z Indepth Technical. Jego głównym obszarem zainteresowania jest eksploracja wraków wokół wybrzeża irlandzkiego. Barry miał szczęście odnaleźć i zbadać wiele znaczących, dziewiczych wraków. Głęboko poruszony historią marynarki wojennej obu Wojen Światowych na północnym Atlantyku Barry został zainspirowany opowieściami o utonięciu transatlantyków z ładunkami złota, takich jak: S.S. Laurentic i Empress of Britain, które leżą na dnie niedaleko jego rodowitego miasta Donegal. Od czasu pierwszej przygody - eksploracji tych słynnych wraków, jego pasja do odkrywania i nurkowania wrakowego została napędzona rozległą historią morską, która otacza irlandzkie wybrzeże.
Odkrywanie ikonowych wraków, takich jak: R.M.S. Justicia, H.M.S. Audacious i R.M.S. Lusitania pozostawiło na nim znaczące wrażenie i pomogło rozwinąć chęć odkrywania oraz ich badania. Barry zorganizował i poprowadził wiele wypraw wrakowych, eksplorując wraki północnego wybrzeża Irlandii, w tym: S.S. Empress of Britain na 162m i S.S. Transylvania na 130m. Był również częścią zespołu, który po raz pierwszy odkrył i zbadał następujące wraki: H.M.S. Curacao na 125 m, White Star Liner Carinthia na 116m i H.M.S. Hurst Castle na 85m. Barry zamierza podzielić się swoją pasją, jaką jest eksploracja wraków, przedstawiając autorskie zdjęcia uprzednio niefotografowanych wraków, wliczając w nie: R.M.S. Amazon, H.M.S. Viknor i H.M.S. D6. Barry brał udział w licznych dokumentach telewizyjnych, a jego fotografie pojawiły się w wielu książkach i innych publikacjach m.in. w New York Times.

Temat prelekcji: Eksploracje i odkrycia w północnym Atlantyku – opowieść o liniowcach i okrętach wojennych.

Wody otaczające wybrzeże Irlandii stanowiły scenerię najbardziej znaczących strat na morzu podczas I Wojny Światowej. Zgromadzenie konwojów nadjeżdżających z Ameryki Północnej do Wielkiej Brytanii było głównym celem niemieckiej marynarki wojennej, a zwłaszcza ich okrętów podwodnych i pól minowych. Walka o kontrolę nad tym strategicznym obszarem wodnym doprowadziła do znaczących i tragicznych strat dla obu ze stron. Podczas tej prezentacja skupię się na dwóch z tych strat wojennych. Pierwszą z nich jest Cunard Liner R.M.S. Lusitania, który zatonął i wywołał burzę protestów w Stanach Zjednoczonych, gdyż wśród zmarłych znalazło się 128 amerykańskich obywateli. Katastrofa ta przyczyniła się do zmiany zdania opinii publicznej w Stanach Zjednoczonych przeciwko Niemcom i stanowiła czynnik deklaracji wojennej Stanów Zjednoczonych niemal dwa lata później po zdarzeniu. Natomiast druga stratą jest zatonięcie H.M.S. Audacious, który był ostatnim w dekadzie okrętem wojennym drednot typu King George V zbudowanym dla Królewskiej Marynarki Wojennej Wielkiej Brytanii na początku 1910 roku. Prezentacja będzie zawierała wiele podwodnych zdjęć i filmów, w tym zdjęć wykonanych z wykorzystaniem fotogrametrii 3D. Pomoże nam zrozumieć korzyści i wyzwania związane z nurkowaniem w tych ikonowych wrakach.

Wróć

Nasza strona internetowa używa plików cookies. Więcej