Dariusz Grabiec

Dariusz Grabiec – hydrograf, oficer Marynarki Wojennej. Od 1989 r. związany z hydrografią i pracami pomiarowymi na morzu i akwenach śródlądowych. Od 2008 r. pracownik Biura Hydrograficznego Marynarki Wojennej. Od 2010 r. jest prezesem Stowarzyszenia Hydrografów Morskich RP. 

W swojej działalności pomiarowej koncentruje się na realizacji poszukiwań i lokalizacji małych obiektów podwodnych z wykorzystaniem nowoczesnych technik sonarowych, których efekty są wykorzystywane nie tylko przez hydrografię, ale także przez archeologów podwodnych, grupy ratownictwa wodno-nurkowego PSP, policję i prokuraturę.

Poprzednia edycja Baltictech: Tematy wykładów:
A) Poszukiwania wraku ORP Orzeł – wyprawa „Czerwiec 2013”.
B) Amunicja chemiczna zatopiona w Bałtyku – pierwsze efekty prac hydrograficznych w ramach funkcjonowania projektu CHEMSEA.

Odnalezienie wraku okrętu podwodnego ORP Orzeł, zaginionego na wodach Morza Północnego w 1940 r., wciąż jest priorytetem dla wielu osób, instytucji i organizacji. Na początku czerwca 2013 r. Marynarka Wojenna zrealizowała kolejną wyprawę poszukiwawczą na jeden z wytypowanych wraków zlokalizowanych na dnie Morza Północnego. W trakcie wyprawy, dzięki doskonałym warunkom hydrologiczno-meteorologicznym uzyskano niezwykle interesujące materiały pomiarowe uzyskane za pomocą sonaru, pojazdu ROV i nurków. Pozwoliły one w sposób jednoznaczny zidentyfikować badany wrak. W prezentacji zostaną przedstawione i omówione działania poprzedzające wyprawę, zgromadzone materiały pomiarowe oraz wnioski z przeprowadzonej identyfikacji (po raz pierwszy publicznie).
Druga prezentacja pozwoli na zapoznanie się z efektami prac poszukiwawczych prowadzonych w ramach międzynarodowego projektu CHEMSEA w odniesieniu do zatopionej w wodach Bałtyku amunicji chemicznej. Ilość odnalezionych obiektów podwodnych jak i ich stan fizyczny może niejednego z uczestników konferencji zaskoczyć. W prezentacji zostaną przedstawione wybrane elementy danych pomiarowych oraz efekty ich przetwarzania przez hydrografów.

Wróć

Nasza strona internetowa używa plików cookies. Więcej