Gareth Lock

Gareth Lock – jest dyrektorem organizacji badawczej Cognitas Incident Research and Management (www.cognitas.org.uk), której celem jest poprawa bezpieczeństwa podczas nurkowania poprzez kwestionowanie obecnych praktyk a wspieranie zasady “Just Culture”  w tym sporcie. Obecnie Gareth robi  doktorat na Cranfield University w Anglii, przyglądając się jaki udział bierze czynnik ludzki w wypadkach nurkowych. Wykorzystuje przy tym swoje doświadczenie jako lotnik wojskowy i inżynier systemów w punktach wyjściowych. Od 2007 roku jest aktywnym nurkiem z kwalifikacjami GUE Tech 2. Pasjonuje się głównie w nurkowaniu wrakowym w zimnych wodach, podczas których większość czasu spędza na robieniu podwodnych zdjęć. Można je obejrzeć na stronie internetowej Images of Life. Jest również odpowiedzialny za pomysł stworzenia  systemu raportowania DISMS (Diving Incident and Safety Management System), który jest otwartym, ale poufnym  systemem zgłaszania incydentów, aby inni mogli uczyć się na błędach.

 

Poprzednia edycja Baltictech: Temat wykładu: “Oczywiste” błędy i pomyłki:  Dlaczego to nie jest tak proste, jak się wydaje i co możemy zrobić, aby poprawić pewne rzeczy.

Wykład będzie tłumaczył jak prosto jest popełniać proste błędy. Łatwo jest oceniać błędy innych dochodząc do związku przyczynowo-skutkowego i zastanawiając się dlaczego nurek popełnił tych parę „głupich” błędów, które doprowadziły go do śmierci.  Gareth wyjaśni, jak traktować incydenty  jako studium przypadku i dlaczego nie jest tak łatwe wyjaśnienie pozornej irracjonalności z punktu widzenia osoby trzeciej, zwłaszcza, gdy zna się zakończenie całego zdarzenia.
Każdego roku dochodzi do wielu poważnych wypadków, jednak informacje nie docierają do szerszego grona odbiorców z obawy narażenia się na śmieszność i zakłopotanie. Musimy zacząć współpracować z tymi, którzy nie mieli poważnych wypadków, a przy okazji mniej osądzać innych, jeśli chcemy poprawić bezpieczeństwo wszystkich niezależnie od ich doświadczenia i wiedzy.

Wróć

Nasza strona internetowa używa plików cookies. Więcej