Johan Rönnby

Johan Rönnby – jest Profesorem Maritime Archaeology  na Uniwersytecie Södertörn i profesjonalnym nurkiem oraz szefem Instytutu MARIS (Maritime Archaeological Research Institute). Zrobił doktorat na Uniwersytecie w Sztokholmie w 1995. Był przewodniczącym odpowiedzialnym za morską archeologię na National Heritage Board, w Sztokholmie, 1994/97. Jest nauczycielem i badaczem Uniwersytetu Södertörn od 1997 roku oraz członkiem STINT. Jako profesor odwiedzał również Skidmore College w USA w 2005. Był zewnętrznym wykładowcą Uniwersytetu w Southampton w latach 2001-2005. Jest docentem archeologii morskiej na Uniwersytecie w Helsinkach od 2008 roku.

Jego prace badawcze i publikacje koncentrowały się na wrakach na Morzu Bałtyckim. Badał także życie ery Wikingów i to nie tylko to podwodne. Opisywał porty, nadmorskie pejzaże i wiele różnych aspektów łączących człowieka z wodą w czasach prehistorycznych.

Poprzednia edycja Baltictech: Temat wykładu: Wraki Morza Bałtyckiego – Niezwykłe odkrycia morskiej archeologii

Morze Bałtyckie jest jednym z najlepszych miejsc na świecie do podwodnych badań archeologicznych. Statki i porty, są głównym elementem historii regionu i jego obywateli. Jako, że Bałtyk należy do zimnych i zasolonych wód, wiele organizmów nie jest w stanie przetrwać w takim środowisku, a dzięki temu brak również tych organizmów, które niszczą drewno pod wodą. Wraki statków oraz inne artefakty mogą dzięki temu przetrwać w doskonałym stanie przez setki lat na dnie Bałtyku.

Johan na swoim wykładzie przedstawi niektóre ze spektakularnie zatopionych wraków oraz opowie o wielu aspektach odkrywania tych wraków podczas swoich prac archeologicznych.

Wróć

Nasza strona internetowa używa plików cookies. Więcej