Marcin Jamkowski

Marcin Jamkowski - Rocznik 70. Z wykształcenia chemik, z zawodu dziennikarz naukowy, z zamiłowania płetwonurek i wspinacz. Studiował chemię w Warszawie, a reżyserię, scenopisanie i produkcje filmową na Harvardzie i MIT. Wiceprezes Oddziału Polskiego The Explorers Club, elitarnej nowojorskiej organizacji zrzeszającej podróżników i odkrywców.
Mówca na konferencji TED, były redaktor naczelny National Geographic Polska, ambasador marki Canon. Obecnie dziennikarz, filmowiec i fotograf specjalizujący się w tematach wyprawowych, popularnonaukowych i eksploracyjnych. Reżyser filmu "Uratowane z potopu".

Tytuł prelekcji: Uratowane z potopu

Historia wieloletniej wyprawy, której Marcin był współorganizatorem, a która odkryła na dnie Wisły marmurowe zabytki zrabowane w 1656 roku podczas potopu szwedzkiego z rezydencji polskiego króla Jana Kazimierza. Szwedzcy żołnierze wsadzili marmury na łodzie i próbowali wywieźć na północ. Jednak barki zatonęły. Przez 350 lat miejsce ich spoczynku było nieznane. To historia poszukiwania i eksploracji, która zawiodła badaczy do królewskich archiwów, do szwedzkich pałaców i gabinetów prawników. I w mętne wody Wisły

Wróć

Nasza strona internetowa używa plików cookies. Więcej