Krzysztof Starnawski

Krzysztof Starnawski, od dwudziestu pięciu lat specjalizuje się w eksploracji jaskiń na całym świecie. Dzięki skonstruowaniu Dual Rebreathera wyspecjalizował się w bardzo głębokich nurkowaniach. Trzykrotnie pobił rekord głębokości przy użyciu CCR (Egipt  2011 rok - 283m, Albania, jaskinia Viroit 2016 rok - 278m, Włochy 2018 rok – 303m). W 2016 roku prowadził ekspedycję eksploracyjną do jaskini Hranicka Propast, podczas której, zbadano ją do głębokości 404m i tym samym ustanawiając Hrancką,  najgłębszą, zalaną jaskinią na świecie. W Meksykańskich jaskiniach od ponad 10 lat pracuje nad nurkowym połączeniem dwóch, jednych z najdłuższych systemów jaskiniowych na świecie: Sac Actun i Dos Ojos. Ostatnie dwa lata spędza w Europejskich jaskiniach, prowadząc długie eksploracje na średniej głębokości -200m, przekraczając kolejne granice fizjologicznych możliwości w nurkowaniach głębokich: St Sauveur – ponad 650m długości korytarza na -200m  i Gould u Pont  ponad 450m na-190m.

Ze względu na swoją prace w TOPR pracuje nad elementami ratownictwa nurkowego w jaskiniach.  
Do swoich projektów opracował i skonstruował wiele innowacyjnych elementów sprzętu nurkowego: dual CCR, ruchomy habitat, wiertarkę podwodną, dual SM CCR.
Współpracuje z firmą Seacraft nad stworzeniem konsoli nawigacyjnej, umożliwiającej kartowanie jaskiń na dużych głębokościach. 
Ponadto nurkował w wielu zakątkach świata: Galapagos, wraki atolu Truk, Atol Bikini, Biegun Północny, wraki Norwegii, jaskinie: Namibii, Albanii, Macedonii, Czarnogóry, Bośni i Hercegowiny, Włoch, Chorwacji, Belize, Florydy, Kuby, Wyspy Wielkanocnej, no i oczywiście w Jaskiniach Tatrzańskich, gdzie uczył się nurkowania jaskiniowego. 
 

Tematy prelekcji:

 

„The greatest connection -  współczesny trend w eksploracji jaskiniowej” 

Coraz trudniej odnajdywać zupełnie nowe jaskinie, które można eksplorować zupełnie od początku. Dziewiczych terenów coraz mniej i takich atrakcyjnych lokalizacji jak Meksyk czy Madagaskar jest coraz mniej na świecie. W związku z tym, nurkowie chcąc realizować swoją pasję eksploracji, coraz częściej skupiają się nad łączeniem znanych już systemów jaskiniowych. Obecnie pracuję nad dwoma takimi projektami. Jednym w Meksyku w systemie Sac Actun / Dos Ojos i drugim w Chorwacji w systemie Gospodska/ Cetina. To dwa zupełnie różne projekty, do których zupełnie inaczej trzeba było się przygotować i dopasować sprzęt. 
 


„Francuskie eksploracje poniżej 200m - twarda sztuka przetrwania"  

Ostatnie 2 lata mojej działalności nurkowej, to kontynuowanie projektów, zaczętych przed laty, a których nie mogłem sfinalizować ze względu na ograniczenia techniczno/fizjologiczne. Te bariery jednak udało się przezwyciężyć  i  zacząłem realizować nurkowania, o których jeszcze parę lat temu myślałem, że są niewykonalne.  
Opowiem o mojej ciekawej przygodzie w jaskini St Sauveur, gdzie problemy z HPNS zaczęły pojawiać się podczas wynurzania a nie zanurzania i gdzie przepłynąłem 1,3km na głębokości 200m. Opowiem o ciemnej stronie eksploracji w jaskini Gould du Pont, gdzie zagrożenia pojawiły się zupełnie w innych aspektach niż bym przypuszczał. Opowiem też o nocnej akcji poszukiwawczej w jaskini Font Estramar podczas, której wydobyłem ciało Belgijskiego nurka Marka Slusznego. I na koniec opowiem o ostatniej mojej przygodzie, sprzed dwóch miesięcy, we Włoskiej jaskini Gorgazzo, która już niedługo, może stać się jeszcze głębszą jaskinią niż Hranicka Propast i jej 404m.      
 

2007 - 2020

Masz pytania?

Napisz do nas!