Pasquale Longobardi

Pasquale Longobardi


Edukacja i szkolenia: Dyplom z Medycyny i Chirurgii Uniwerystety w Neapolu (1986).  Studia podyplomowe w zakresie nurkowania i medycyny hiperbarycznej, Uniwersytet Chieti (1989).  Magister (2 lata) zarządzania zdrowiem w SDA Bocconi Business School (1997).  Magister (2 lata) marketingu i komunikacji w Szkole Biznesu Sole 24 Ore (2009).  Afiliacje zawodowe: Naukowiec w Instytucie Badań Nurkowych i Hiperbarycznych Metropolii Neapolu (1982-1989).  Główny Dyrektor Medyczny Centrum Hiperbarycznego w Rawennie (od 1989).  Przedstawiciel medyczny Włoch w Europejskim Komitecie Technologii Nurkowania (EDTC) i członek Komitetu Wykonawczego EDTC (od 1993). Członek Europejskiego Komitetu Medycyny Hiperbarycznej (ECHM) oraz Komitetu Technicznego i Szkoleniowego EDTC (od 1998). Członek Rady Wykonawczej ECHM (od 2003). Przedstawiciel Włoch w Komitecie Zarządzającym COST B14 "Terapia Tlenem Hiperbarycznym" Dyrekcji Generalnej XII ds. Badań Naukowych i Technologicznych UE (1999-2004).  Członek Komitetu Technologii Medycznych w Nurkowaniu (DMAC, od 2005).  Adiunkt w Podyplomowej Szkole Nurkowania i Medycyny Hiperbarycznej na Uniwersytecie w Chieti (1998-2006). Współpracujący naukowiec w Instytucie Nauk o Życiu i Adjunct Professor na Uniwersytecie drugiego stopnia Master in Diving and Hyperbaric Medicine w Scuola Superiore Sant'Anna (Superior School for Advanced Studies), Pisa, Włochy (od 2006). Wyróżniony Tridente d'Oro (Złoty Trójząb) Międzynarodowej Akademii Nauk i Technik Podwodnych (2009) oraz Prezydentem Akademii w 2021 roku.  Doradca zewnętrzny Światowej Unii Towarzystw Leczenia Ran (WUWHS). Zarząd i opiekun na Amerykę Północną: Kanada, USA (2016-2020). Wiceprezes Włoskiego Towarzystwa Medycyny Nurkowej i Hiperbarycznej (SIMSI) i były Prezes w latach 2016-2020. Prezes AA Fondazione Mistral. Główny Dyrektor Medyczny Dive Doctors Italy (ponad 9.500 dni pomocy zdrowotnej osobiście lub zdalnej opieki zdrowotnej świadczonej na stanowiskach nurkowych. Poziom wyszkolenia w nurkowaniu technicznym: JJ-CCR diver Extended Range level II (normoxic trimix 60 m). 

 

Tytuł prezentacji: "Czy stan zdrowia wpływa na wydajność  w nurkowaniu technicznym i nie tylko?"

 

Gdybyś miał do wyboru dwa samochody, jeden z silnikiem 1,5cc 120 KM, a drugi z silnikiem 1,9cc 100 KM, który wolałbyś? Wybór zależy od cech samochodu: masy pojazdu, prędkości maksymalnej, rodzaju silnika (liczba cylindrów, rodzaj paliwa), trakcji i rozkładu mocy.

Bezpieczne nurkowanie techniczne zależy od dziesięciu parametrów: wieku, profilu genetycznego (polimorfizmu), układu odpornościowego, cholesterolu, sprawności fizycznej (wskaźnik masy ciała i procentowa zawartość tłuszczu w organizmie), palenia tytoniu, wydolności krążeniowo-oddechowej, częstotliwości i rodzaju nurkowania.

Na podstawie tych wartości można zdefiniować wynik wydajności, który wpływa na ustawienie parametrów komputera (na przykład współczynników gradientu lub dekompresji mnemotechnicznej). Dla krytycznych wyników istnieją środki naprawcze (ochrona termiczna, pojazd napędzający nurkowanie, odpowiednia mieszanka oddechowa, medycyna systemów bioregulacyjnych), które mają na celu poprawę wydajności organizmu podczas nurkowania i poza nim.

Nasze ciało jest złożonym systemem 32 bilionów komórek, które rozmawiają ze sobą poprzez sygnały chemiczne i gazowe.

Nurkowanie techniczne wpływa na niektóre sygnały (takie jak tlenek azotu) niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naczyń krwionośnych (powierzchnia boiska do piłki nożnej pięcioosobowej) i centralnego układu nerwowego.

Prawidłowy styl życia i nurkowanie według dobrych praktyk poprawia samopoczucie i może chronić organizm przed chorobami układu krążenia, mózgu i niektórymi rodzajami nowotworów.

 

 

 

2007 - 2024

Masz pytania?

Napisz do nas!