Richard Stanton

W nurkowaniu jaskiniowym wyróżnić można dwa style. Są nurkowie techniczni, którzy nurkują w zalanych wodą jaskiniach i rzadko eksplorują je dalej żeby znaleźć kawałek suchej ziemi, i są też tacy, którzy zalane jaskinie traktują jako etap przejściowy, tunel przez który dostają się do kolejnych suchych jaskiń.

Rick Stanton jest zawodowcem w obu tych stylach. Z czasem odkrył w sobie niesamowitą zdolność do przesuwania granic, które przez innych były uznawane za koniec podróży.

Przez ostatnie 13 lat Rick zdobywał coraz większe doświadczenie w nurkowaniu technicznym z użyciem rebreathera (często w podwójnej konfiguracji) przez dłuższe penetrowanie jaskiń i nurkowania na większych głębokościach. Skoncentrował się na długich syfonach w Europie Północnej, głównie w Lot, regionie południowo wschodniej Francji, ale też w wielu innych jaskiniach francuskich, hiszpańskich i włoskich, gdzie wyspecjalizował się w technikach nurkowania w jaskiniach z długim i często głębokim systemem kanałów, transportując przy tym znaczne ilości sprzętu nurkowego przez suche obszary jaskiń.

2007 - 2020

Masz pytania?

Napisz do nas!