Andy Torbet

Podczas 30 lat nurkowej praktyki dowodził w armii zespołem do podwodnej utylizacji i neutralizacji ładunków wybuchowych, operował także w ramach jednostki antyterrorystycznej marynarki Wielkiej Brytanii, przeprowadzał podwodne operacje poszukiwawcze ciał i broni od Hampshire aż po Irak, pracował jako doradca nurkowania komercyjnego, praktykował snorkeling z rekinami, freediving pod lodami Alaski, pilotował Exosuit (syntetyczny szkielet elektromechaniczny), prowadził liczne projekty eksploracji jaskiń podwodnych (wliczając w to samodzielne operacje), odkrył zaginione wraki, począwszy od Patagonii aż po Kornwalię, nurkował w grenlandzkich jeziorach lodowcowych, po arktycznymi górami lodowymi, wokół tajemniczych ruin japońskich, ponad zatopionym miastem starożytnej Grecji, na HMS Brittanic i więcej.

Niektóre z tych przedsięwzięć miały podłoże naukowe, inne zaś realizowane były dla telewizji.

Zaprezentował się w 22 seriach telewizyjnych dla stacji takich jak BBC, CBBC, CH5, Discovery oraz History Channel. Opublikował ponad trzysta artykułów i jedną książkę, głównie o tematyce nurkowania technicznego i jaskiniowego.

Jednakże był w ostatnim czasie mniej widoczny w środowisku nurkowym, gdyż zajęty był od marca tego roku pełnoetatową pracą jako kaskader i specjalista do podwodnych ujęć kaskaderskich do... nowego filmu o Jamesie Bondzie...

 

Tytuł prelekcji: Nurkowanie techniczne w telewizji.

Andy Torbet tworzył, reżyserował i prezentował tematykę nurkowania technicznego dla telewizji i filmu przez ostatnie 8 lat. Wierzy, że nurkowie techniczni i jaskiniowi mają unikalną, jedyną w swoim rodzaju zdolność ukazania ludziom miejsc, dzikiej natury oraz historii, której nigdy nie mieliby okazji ujrzeć.

Niektóre z jego dokonań to nurkowanie w zalanych kopalniach Walii, odtworzenie pierwszego nurkowania w Wookie Hall w 1935r., odkrycie wraku w kanale La Manche, nurkowanie na HHMS Britannic, praca w fińskiej kopalni Ojamo, freediving pod alaskańskim lodem, odkrywanie błękitnych jezior Grenlandii, produkcja filmu 360* z nurkowania jaskiniowego w niektórych z najlepiej znanych jaskiń Francji, a ostatnio był specjalistą od podwodnych scen kaskaderskich w nowym filmie James’a Bond’a.

Jego prelekcja obejmie niektóre z problematycznych zagadnień, rozwiązań, elementów logistyki, charakteru, wyposażenia, a także spektakularnych rezultatów.

2007 - 2023

Masz pytania?

Napisz do nas!