Benedykt Hac - Były Kierownik Zakładu Oceanografii Operacyjnej i pływającego laboratorium R/V IMOR w Instytucie Morskim w Gdańsku. Obecnie kierownik naukowy projektu NCBiR pt. Opracowanie unikalnej w skali świata innowacyjnej technologii lokalizacji, wydobycia i unieszkodliwiania zatopionych BST, z wykorzystaniem mobilnej instalacji pływającej”. Absolwent Wyższej Szkoły Marynarki Wojennej, związany z morzem od 37 lat. Hydrograf międzynarodowej klasy A. Od 1982 do 2000 roku pracował na okręcie hydrograficznym ORP „Heweliusz”. Przez 10 lat był dowódcą tego okrętu. W 2000 roku przeszedł do rezerwy w stopniu komandora porucznika. Kapitan statków badawczych „Doktor Lubecki” i „Imor”. Posiada dyplom kapitana statków morskich o wyporności do 3000GT. Przez 12 lat Dr inż. Hac kierował projektem badawczym pt. „Monitoring skażeń dna morskiego w rejonach zalegania wraków”, który objął łącznie 24 wraki leżących głównie na wodach wrażliwych na zanieczyszczenia, np. Zatoce Gdańskiej, w tym Stuttgarta i Frankena (wraz z Fundacją MARE). Od początku kariery hydrograficznej mocno zainteresowany poszukiwaniem i badaniem wraków nie tylko na wodach polskich. W 2008 kierował ekspedycją, której celem było odszukanie wraku okrętu podwodnego ORP ”Orzeł” na Morzu Północnym, w czerwcu 2011 zorganizował i kierował ekspedycją archeologiczno-ratowniczą na Morzu Bałtyckim, pt. „Wiatrem gnane”, która zakończyła się zbadaniem dwu XVIII wiecznych wraków drewnianych i podniesieniem 12 żeliwnych armat. Współorganizator wszystkich 9 ekspedycji Santi Odnaleźć Orła. Członek Stowarzyszenia Hydrografów Morskich RP i polskiego oddziału The Explorers Club.
Tytuł prezentacji: "Fakty i mity na temat broni chemicznej w Bałtyku".
W obszarze Południowego Bałtyku zatopiono nie mniej niż 60 tys. ton zasobników zawierających Bojowe Środki Trujące. Łącznie - nie mniej niż 700 tys. zasobników o różnej wielkości i zawartości BST oraz setki tysięcy ton niewybuchów zawierających TNT i inne materiały wybuchowe. I to jest Fakt. Rozpowszechnia się informacje, że uwolnione BST jednorazowo, szybko i skutecznie zabije całe życie w Bałtyku - i to jest mit.
W trakcie spacerowania po plaży, pływania przy brzegu czy nurkowania można natknąć się na BST i niewybuchy. Kiedy prawda a kiedy mit? Zależy to od miejsca, okoliczności i rodzaju BST.
Co warto wiedzieć? Jak wygląda dziś zasobnik z BST, gdzie go można znaleźć, jak z nim postępować, a raczej jak się chronić, jak działają BST i TNT na organizm i środowisko wodne.
Jeść czy nie jeść ryby z Bałtyku. Te i inne pytania padną i zostaną omówione w prezentacji. Zapraszam.