Dražen Gorički

Dražen Gorički jest podwodnym odkrywcą, fotografem i instruktorem z Chorwacji. Jest również właścicielem Dragor Lux – firmy, zajmującej się produkcją i dystrybucją sprzętu do nurkowania. Od 20 lat pracuje w pełnym wymiarze godzin w branży nurkowej.

Dražen często uczestniczy w projektach naukowych, starając się przyczynić do odkrycia nowych faktów na temat podwodnego życia i środowiska. Wykorzystuje w pełni każdą możliwość na nurkowanie i odkrywanie nowych jaskiń lub wraków, czy to w Chorwacji, czy gdziekolwiek indziej na świecie.

Jednym z największych osiągnięć Dražena było rozpoczęcie projektu "Podwodna Chorwacja", którego celem było zbadanie głęboko położonych wraków i jaskiń w Chorwacji oraz ich sfilmowanie i sfotografowanie. Fotografia podwodna stała się jedną z jego wielkich pasji. Dražen stara się zarejestrować stan wszystkich wraków i jaskiń, które eksploruje. Dzieli się zdjęciami zarówno ze społecznością nurkową jak i nie nurkową, popularyzując w ten sposób nurkowanie, jako niesamowity i interesujący sport.

Sześć lat temu Dražen rozpoczął również projekt "Bitwa pod Lissą 1866", który ostatecznie doprowadził go do odkrycia na głębokości 120 m, na terytorium morskim wyspy Vis, wraku Palestro. 150 lat po Bitwie pod Lissą, Dražen zorganizował wyprawę na kolejny wrak z Bitwy pod Lissą - Re d'Italia, było to pierwsze nurkowanie nurków na tym wraku. Sfilmował i sfotografował ten wspaniały kawałek historii i pomógł zebrać razem wszystkie elementy układanki o najważniejszej bitwie na Adriatyku.

 

Temat prelekcji: Bitwa pod Lissą 1866r.

2007 - 2023

Masz pytania?

Napisz do nas!