Edd Stockdale

Edd Stockdale spędził ostatnią dekadę nurkując w celach naukowych i zajmując się zarządzaniem bezpieczeństwem nurkowania dla projektów eksploracyjnych i badawczych. Obecnie koordynuje Fińską Akademią Nurkowania Naukowego na Uniwersytecie w Helsinkach, prowadząc programy szkoleniowe dla naukowców morskich we wszystkich dziedzinach nurkowania i rozwijając metodologie integrujące nowe technologie i zaawansowane nurkowanie w celu poprawy możliwości zbierania danych, jak również pracując w badaniach morskich z różnymi instytucjami. Dodatkowo uczy programów technicznych o kopalniach i rebreatherach poprzez swoją firmę Gradient Technical Diving i nurkuje, zarówno dla przyjemności, jak i dla eksploracji, w regionach nordyckich, w tym w zalanych kopalniach i na wrakach.
Jest członkiem fińskiego zespołu Badewanne zajmującego się eksploracją wraków, członkiem Team Reel Diving oraz ambasadorem Divesoft i DAN Europe, jak również członkiem The Explorers Club.

 

Temat prezentacji:" Kopalnia Langbans, historia, nurkowanie i eksploracja tej kultowej Kopalni. "

 

Kopalnia Langbans i muzeum górnictwa w Szwecji to kapsuła czasu zachowanej archeologii przemysłowej. Zespół przedstawi historię kopalni wydobycia rudy żelaza i minerałów, dostępność nurkowania dla nurków kopalnianych i jaskiniowych oraz eksplorację, sekcji Deep przez zespół w ciągu ostatniej dekady.

 

Tytuł Prezentacji: "Nurkowanie pod lodem - rola nurkowania naukowego w badaniu skutków zmian klimatu w przybrzeżnych ekosystemach Antarktyki".

 

Nasze globalne oceany, a w szczególności ekosystemy polarne, ulegają szybkim zmianom i utracie różnorodności biologicznej z powodu coraz szybszego oddziaływania człowieka, w tym zmian klimatu. W ekosystemach przybrzeżnych Antarktydy, grubość i zasięg przestrzenny przybrzeżnego lodu morskiego jest najważniejszym czynnikiem wpływającym na przybrzeżne ekosystemy morskie.

Ostatnie gwałtowne zmiany w warunkach występowania lodu morskiego skłoniły do podjęcia badań mających na celu zrozumienie konsekwencji dla ekosystemów morskich i ich bioróżnorodności.

Przedstawię wyniki naszej ostatniej naukowej ekspedycji nurkowej do McMurdo Sound na Morzu Rossa w Antarktyce, gdzie przeprowadziliśmy eksperymentalne prace na dnie morza, aby lepiej zrozumieć konsekwencje zmieniającego się stanu lodu morskiego.

 McMurdo Sound to najbardziej na południe wysunięty ekosystem morski na świecie, który nie jest stale pokryty grubym lodem lodowcowym.

Tutaj nasz nowozelandzko-fiński zespół badawczy założył obóz polowy na lodzie morskim i przeprowadził naukowe kampanie nurkowe pod 3 metrowym, grubym lodem morskim. Nasze nurkowania naukowe obejmowały szereg działań, w tym prowadzenie prac eksperymentalnych na dnie morza. Prowadzenie prac naukowych w tych warunkach jest wymagające logistycznie, a różne techniki nurkowania technicznego są niezbędne nie tylko dla bezpiecznego nurkowania, ale także dla dobrej nauki.

Badania prowadzone poprzez nurkowanie naukowe przewyższają większość metod zdalnych (np. ROV's itp.) w prowadzeniu wnikliwej nauki. W szczególności, istnieje potencjał dla zwiększonego zastosowania np. rebreatherów, w połączeniu z nawigacją i napędem UW, aby rozszerzyć nasze możliwości dla tego typu badań.

W tym kontekście społeczność nurków technicznych ma potencjał, aby odegrać ważną rolę w przyszłości.

 

2007 - 2023

Masz pytania?

Napisz do nas!