Informacje o wraku Hans Albrecht Wedel jako pierwszy przekazał nam kmdr Benedykt Hac.
Dowodzony przez niego okręt ORP Heweliusz w 1999 roku wykonał pierwsze sondaże batymetryczne, z których wynikało, że na torze wodnym niedaleko Helu spoczywa duży wrak transportowca o długości około 82m.
Niestety wrak leży stępką do góry co na pewno utrudni jego identyfikację. Potem przez kolejne lata do Urzędu Morskiego trafiały nowe zgłoszenia o dużym niezidentyfikowanym wraku na torze wodnym na głębokości 76 m.
Było to na tyle ciekawe, że w marcu 2011 roku UM wykonał szczegółowe badania multibeamem. Na podstawie tych obrazów, wstępnej identyfikacji jednostki dokonał Daniel Pastwa z naszego zespołu #Baltictech. Wszystkie wymiary i szkice porównawcze się zgadzały ale do ostatecznej identyfikacji brakowało oczywiście tego najważniejszego, czyli nurkowania na wraku.
Dosłownie 2 tygodnie przed Konferencją, udało nam się uzyskać zezwolenie na nurkowanie na samym środku toru wodnego, gdzie ruch statków jest naprawdę spory. I jako ekipa Baltictech zanurkowaliśmy na domniemanym Wedlu.
Mimo, że wrak leży odwrócony do góry dnem, to dostęp do części dziobowej jest całkiem dobry.
Bezpiecznie można wpłynąć pod nawis i podziwiać wiszące z „sufitu” działka, kabestany i polery.
Przed ścianą nadbudówki widoczny jest wyraźnie trał torpedowy, który pewnie oderwał się od pokładu i spadł na dno.
Przy lewej burcie widzimy przyciśniętą kadłubem szalupę a obok jest nawet możliwość wejścia do środka i zobaczenia wywróconego sprzętu na „podłodze-suficie”.
Historia okrętu jest bardzo ciekawa. Został wyprodukowany na początku wojny i miał służyć jako pływający warsztat wodnosamolotów.
Kreigsmarine wyprodukowała łącznie 8 takich jednostek, ale ostatecznie się nie sprawdziły i służyły do końca wojny jako transportowce.
Wedel został zatopiony przez radzieckie lotnictwo 08 Kwietnia 1945 roku. Co ciekawe, pare mil na północ spoczywa bliźniacza jednostka Boelcke, która została zatopiona 9 dni później.
Generalnie wrak Wedla jest piękny i zupełnie dziewiczy, ale niestety z powodów administracyjnych niedostępny do nurkowania, a szkoda.
Tomasz Zwara i Daniel Pastwa, już obrabiają nasze materiały filmowo zdjęciowe.
Więcej już za tydzień podczas naszej Konferencji Baltictech w Gdyni.
Do zobaczenia niebawem.
Ekipa w składzie:
Tomasz Stachura
Kamil Macidłowski
Maciej Honc
Marek Cacaj
Lukasz Pastwa
Tomasz Zwara
Daniel Pastwa