Krzysztof Starnawski

Krzysztof Starnawski, od dwudziestu pięciu lat specjalizuje się w eksploracji jaskiń na całym świecie. Dzięki skonstruowaniu Dual Rebreathera wyspecjalizował się w bardzo głębokich nurkowaniach. Trzykrotnie pobił rekord głębokości przy użyciu CCR (Egipt  2011 rok - 283m, Albania, jaskinia Viroit 2016 rok - 278m, Włochy 2018 rok – 303m). W 2016 roku prowadził ekspedycję eksploracyjną do jaskini Hranicka Propast, podczas której, zbadano ją do głębokości 404m i tym samym ustanawiając Hrancką,  najgłębszą, zalaną jaskinią na świecie. W Meksykańskich jaskiniach od ponad 10 lat pracuje nad nurkowym połączeniem dwóch, jednych z najdłuższych systemów jaskiniowych na świecie: Sac Actun i Dos Ojos. Ostatnie dwa lata spędza w Europejskich jaskiniach, prowadząc długie eksploracje na średniej głębokości -200m, przekraczając kolejne granice fizjologicznych możliwości w nurkowaniach głębokich: St Sauveur – ponad 650m długości korytarza na -200m  i Gould u Pont  ponad 450m na-190m.

Ze względu na swoją prace w TOPR pracuje nad elementami ratownictwa nurkowego w jaskiniach.  
Do swoich projektów opracował i skonstruował wiele innowacyjnych elementów sprzętu nurkowego: dual CCR, ruchomy habitat, wiertarkę podwodną, dual SM CCR.
Współpracuje z firmą Seacraft nad stworzeniem konsoli nawigacyjnej, umożliwiającej kartowanie jaskiń na dużych głębokościach. 
Ponadto nurkował w wielu zakątkach świata: Galapagos, wraki atolu Truk, Atol Bikini, Biegun Północny, wraki Norwegii, jaskinie: Namibii, Albanii, Macedonii, Czarnogóry, Bośni i Hercegowiny, Włoch, Chorwacji, Belize, Florydy, Kuby, Wyspy Wielkanocnej, no i oczywiście w Jaskiniach Tatrzańskich, gdzie uczył się nurkowania jaskiniowego. 

2007 - 2025

Masz pytania?

Napisz do nas!