Phil Short

Phil nurkuje zawodowo i eksploruje od ponad 30 lat i ma na swoim koncie tysiące nurkowań w jaskiniach i wodach otwartych, używając zarówno sprzętu na obiegu otwartym, jak i zamkniętym. 
Nauczył się nurkować w 1990 roku, wpierw w suchej jaskini, aby później przejść krótkie zalane sekcje suchych jaskiń.  Następnie kontynuował swoje szkolenie nurkowe w systemie PADI z Course Director Steve Axtell i w 1991 roku zakwalifikował się jako instruktor PADI i rozpoczął nauczanie w pełnym wymiarze godzin, pracując na drodze do Master Instructor.  
 
W tym okresie Phil kontynuował nurkowanie jaskiniowe i zaczął rozwijać swoje umiejętności nurkowania technicznego poprzez szkolenie z Kevinem Gurr i w 1993 roku był zaangażowany w tworzenie jednego z pierwszych zespołów Trimix do nurkowania na wrakach w Wielkiej Brytanii i pracy jako nurek CCR w projektach poszukiwania wraków statków w Zatoce Meksykańskiej i Guam.   
 
Jest jednym z czołowych instruktorów IANTD oraz dyrektorem szkoleniowym IANTD UK, a także członkiem IANTD HQ Board of Advisors.Po rozwinięciu swoich umiejętności technicznych, Phil zaczął je wykorzystywać do nurkowania jaskiniowego, swojej prawdziwej pasji, podczas wypraw na Majorkę, do Francji, Hiszpanii, Kanady, Rosji, Grecji i Meksyku. W tym samym czasie zaczął uczyć najpierw nurkowania otwartego, potem zamkniętego, technicznego i jaskiniowego na pełen etat. 
Phil brał udział w projektach filmowych dla ITV, BBC, Discovery, Channel 4 i NOVA. Przy takich projektach jak "Łódź podwodna M1", "Wraki statków z bitwy pod Jutlandią", "Ostatni B-24", "Oceany" oraz projektach nurkowania jaskiniowego w Hiszpanii "The Road to Certain Death", Wielkiej Brytanii "Secret Underground" i Meksyku "Curiosity The Cave".Szkolił nurków z HSE, BBC, U.K. Police, NOAA, Woods Hole Oceanographic Institute (WHOI), działu archeologicznego Narodowego Muzeum Chin i US National Parks Service. 
Phil obecnie pracuje jako Diving Operations Manager dla instytucji, w tym Lund University Sweden i WHOI i był zaangażowany w projekty naukowe, w tym badania i wykopaliska wraku Antikythery, Wykopaliska wraku Mentor i wykopaliska statku Gribshunden z 1495 roku.  Nadzorował projekty DPAA mające na celu zbadanie, wydobycie i odzyskanie załogi z rozbitych podczas II wojny światowej samolotów.  
 
W projekcie Tulsamerican B-24 w 2017 roku doszło do udanej repatriacji i internowania pilota.Phil dołączył do 3-miesięcznego projektu prowadzonego przez Billa Stone'a, aby przejść sump 4 w Cave J2 w południowym Meksyku i zbadać jaskinię poza nią, podczas której spędził 45 dni żyjąc pod ziemią. Przemawiał na wielu Międzynarodowych Konferencjach Nurkowych i został nagrodzony 'Diver of the Conference' na Tek Dive USA w 2016Phil jest właścicielem Dark Water Exploration Ltd. i posiada kwalifikacje HSE SCUBA, HSE Surface Supply & Offshore Top Up Commercial Diving plus Swedish S-30 & Dive Supervisor Certification, aby wspierać swoją rolę jako DSO. Phil jest członkiem Królewskiego Towarzystwa Geograficznego i członkiem Explorers Club. 

 

Temat prezentacji: "Kopalnia Langbans, historia, nurkowanie i eksploracja tej kultowej Kopalni."

 

Kopalnia Langbans i muzeum górnictwa w Szwecji to kapsuła czasu zachowanej archeologii przemysłowej. Zespół przedstawi historię kopalni wydobycia rudy żelaza i minerałów, jej dostępność dla nurków kopalnianych i jaskiniowych oraz eksplorację sekcji Deep przez zespół w ciągu ostatniej dekady.

2007 - 2023

Masz pytania?

Napisz do nas!