Rick Stanton

Rick Stanton, MBE GM jest brytyjskim nurkiem jaskiniowym, który specjalizuje się w ratownictwie za pośrednictwem British Cave Rescue Council. Nurkować nauczył się w czasie studiowania na uniwersytecie w 1979 roku i stał na czele brytyjskiego nurkowania jaskiniowego przez większą część trzech dekad. Został nazwany: "jednym z najbardziej utalentowanych nurków jaskiniowych na świecie", "twarzą brytyjskiego nurkowania jaskiniowego" i "najlepszym nurkiem jaskiniowym w Europie".

Stanton pochodzi z Coventry i przez 25 lat, przed przejściem na emeryturę, był strażakiem w West Midlands Fire Service.

Stanton zazwyczaj nurkuje w jaskiniach i prowadzi akcje ratownicze ze swoim partnerem nurkowym Johnem Volanthenem. W 2004 roku brał udział w akcji ratowniczej sześciu brytyjskich żołnierzy, którzy zostali uwięzieni w jaskiniach Alpazat w Meksyku przez osiem dni.

Był również członkiem zespołu, który próbował uratować Erica Establie w jaskini Dragonnière Gaud, niedaleko Labastide-de-Virac w regionie Ardèche we Francji w 2010 roku, co ostatecznie się nie powiodło.

W 2018 roku odegrał kluczową rolę w zlokalizowaniu i uratowaniu młodzieżowej drużyny piłkarskiej w jaskini Tham Luang w Tajlandii. Po ich zlokalizowaniu i wzięciu udziału w akcji ratowniczej zaginionej drużyny i jej trenera, Stanton powiedział, że on i inni zaangażowani nurkowie jaskiniowi nie byli bohaterami, mówiąc: "Używamy tylko bardzo unikalnego zestawu umiejętności, który zwykle wykorzystujemy dla własnego interesu, czasami jesteśmy w stanie użyć go, aby dać coś społeczności.

Rick rozwinął się w kierunku technicznego nurkowania jaskiniowego na rebreatherze (czasami dwóch) do bardzo długich nurkowań i dużych głębokościach, koncentrując się na długich, głębokich syfonach Północnej Europy.


W 2004 roku Stanton i Volanthen ustanowili rekord światowy nurkując na największej głębokości, osiągniętej w brytyjskiej jaskini, 90 m (249 ft) w Wookey Hole w Somerset. W 2010 roku Stanton, Volanthen, Jason Mallinson i René Houben ustanowili rekord świata - najdłuższe nurkowanie w jaskini, uzyskując 8 800 m (28 900 ft) w systemie jaskiń Pozo Azul w Hiszpanii.

Rick odkrywał jaskinie głównie w regionie Lot we Francji, ale przede wszystkim swoje wczesne nurkowania odbył w popularnym miejscu Emergence de Ressel w południowej Francji, gdzie przewyższył legendarnego szwajcarskiego nurka Oliviera Islera. To poskutkowało trzyletnim projektem, mającym miejsce na przełomie lat 90tych i 2000, podczas którego, wraz ze swoim partnerem nurkowym Jasonem Mallinsonem, który w sumie został przeprowadzony na odcinku ponad 4000 metrów głębokości, w pięciu różnych syfonach, w tym dwóch dni spędzonych bez przerwy w jaskini.

2007 - 2023

Masz pytania?

Napisz do nas!