Nie wszystkie ciekawe historycznie wraki sÄ… daleko i gÅ‚Ä™boko. Niektóre można znaleźć wrÄ™cz pod nosem. Wrak statku Moltkefels leży na gÅ‚Ä™bokoÅ›ci 8 m i od biedy można do niego dopÅ‚ynąć z brzegu.
Nas historia tego wraku mÄ™czyÅ‚a od jakiegoÅ› czasu, a Tomasz Zwara z naszego zespoÅ‚u postawiÅ‚ sobie za punkt honoru wyjaÅ›nienie jego losów i dokÅ‚adne okreÅ›lenie lokalizacji resztek wraku.
Wszystko zaczęło siÄ™ parÄ™naÅ›cie lat temu, kiedy to p. Antoni Konkel przesÅ‚aÅ‚ list do UrzÄ™du Morskiego w Gdyni, w którym opisywaÅ‚ swoja przeżycia zwiÄ…zane ze statkiem Moltkefels.
Otóż 11 kwietnia 1945 roku jako 7-letni chÅ‚opak wszedÅ‚ wraz z rodzicami na pokÅ‚ad wielkiego statku, który w ramach operacji Hannibal miaÅ‚ zabrać niemieckich uciekinierów na zachód. On wcale nie czuÅ‚ siÄ™ Niemcem, ale strach przed sowietami byÅ‚ taki, że kazano wsiadać na statek również Kaszubom, rdzennym mieszkaÅ„com póÅ‚wyspu (swojÄ… drogÄ… szybko wróciÅ‚ i żyje szczęśliwie do dziÅ› w Jastarni).
Załadunek statku trwał od samego rana. O 11:00 nastąpił pierwszy atak radzieckiego lotnictwa.
Potem kolejny o 14:00 i następny już skuteczny o godz 16:00.
Moltkefels miaÅ‚ już wtedy na pokÅ‚adzie 4000 pasażerów. Rozpoczęła siÄ™ rozpaczliwa akacja ratunkowa. Mimo wielu staraÅ„ 500 osób zginęło, a pÅ‚onÄ…cy statek osiadÅ‚ na dnie, blisko helskiego brzegu.
Potem, jakiÅ› czas po wojnie jego wystajÄ…ce resztki zostaÅ‚y usuniÄ™te a historia prawie zapomniana. Do czasu kiedy to p. Antoni napisaÅ‚ swój list.
11 kwietnia 1945 roku generalnie nie byÅ‚ szczęśliwy dla Niemców. Rosjanie bowiem, zatopili tego dnia aż 4 jednostki:
SS Moltkefels
TS 10 kuter torpedowy wydobyty po wojnie przez Rosjan i przejęty jako lup wojenny
UJ 1102 spoczywajÄ…cy do dziÅ› na póÅ‚noc od Helu na gÅ‚Ä™bokoÅ›ci 78 m
SS Posen wysztrandowany na brzeg. - w latach 60tych PRO usunęło cześć nadwodną a dennica do dziś leży na dnie bliski brzegu helskiego
I to wÅ‚aÅ›nie resztki wraku Posen i Moltkefels byÅ‚y mylnie interpretowane przez lata, bo w zasadzie trudno je odróżnić przy tak dużym stanie zniszczenia.
Ale Tomasz Zwara nie odpuszczał i w październiku 2024 w drodze powrotnej z głębokich nurkowań, mogliśmy w końcu sprawdzić jego przypuszczenia. Mieliśmy dużo szczęścia, bo jesienne sztormy odsłoniły dużą część wraku.
Pogoda była magiczna, wiatr ustał zupełnie, było ciemno i spokojnie, mogliśmy rzucić kotwice i dokładnie przebadać wrak.
Niewiele z niego zostało, ale to, co zobaczyliśmy upewniło nas, że mamy do czynienia z resztkami wraku Moltkefels.
WÅ›ród szczÄ…tków widzieliÅ›my rozerwanÄ… Å‚uskÄ™ od naboju armaty przeciwlotniczej kalibru 3,7cm oraz reszki Å‚uski od armaty 2 cm. ZdjÄ™cie wraku Moltkefels wykonane przez Rosjan pokazuje przynajmniej 6 wyniesionych platform dla tego typu uzbrojenia.
Widzieliśmy też typowy hełm marynarza Kriegsmarine obsługującego stanowisko armaty przeciwlotniczej. Generalnie fajne nurkowanie, zwłaszcza jak wieje silny wschodni wiatr i nie można zrobić nic innego. Polecamy gorąco.
Ekipa Baltictech w składzie tym razem:
Tomasz Stachura
Tomasz Zwara
Kamil Macidłowski
Maciej Honc
Paweł Wilk
Maciej Marcinkowski