Timmy Gambin

Timmy Gambin jest profesorem nadzwyczajnym w dziedzinie archeologii morskiej na Wydziale Klasyki i Archeologii Uniwersytetu Maltańskiego. Ukończył historię na tym uniwersytecie, a następnie uzyskał tytuł magistra archeologii morskiej i historii na Uniwersytecie w Bristolu, gdzie uzyskał również doktorat z archeologii morskiej. Prof. Gambin był zaangażowany w liczne wspólne projekty badawcze, a także współkierował licznymi podwodnymi badaniami morskimi w różnych częściach Morza Śródziemnego. Oprócz wydobycia wraku statku fenickiego na głębokości 110 m, był ostatnio zaangażowany w odkrycie i eksplorację HMS Urge. Inną jego pasją jest badanie i eksploracja wraków samolotów znajdujących się na dnie morza u wybrzeży Malty. 

 

Tytuł prezentacji: "HMS Urge i jego odkrycie".

 

Rankiem 27 kwietnia 1942 roku HMS Urge zsunął swoje cumy na początku długiej podróży do Aleksandrii w Egipcie.Urge opuszczał Maltę z powodu ciężkich bombardowań, których doświadczała wyspa. Oprócz 29-osobowej załogi na pokładzie było jeszcze 10 pasażerów, w tym znany korespondent wojenny Bernard Gray. Kiedy Urge nie dotarł do Aleksandrii, okręt został uznany za zaginiony.

Wykład obejmie krótką, ale niesamowitą historię tej łodzi podwodnej, jak również historię poszukiwań i późniejszego odnalezienia.

Zostanie omówiony związek pomiędzy pamięcią a archeologią nurkową.

 


 

2007 - 2023

Masz pytania?

Napisz do nas!