Po długiej, trzyletniej przerwie spowodowanej COVIDem w dniach 26-27 listopada w Gdyni odbyła się po raz kolejny konferencja Baltictech 2022. Szczególna, bo jubileuszowa X edycja spotkania nurków technicznych.
Przed organizatorami było to nie lada wyzwanie. Mało czasu, duże oczekiwania uczestników i przede wszystkim zmiana lokalizacji.
Tym razem, po raz pierwszy konferencja odbyła się w budynku Biblioteki Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, na Oksywiu. Zmiana miejsca pozwoliła na przyjęcie jeszcze większej liczby uczestników. Tegoroczna edycja cieszyła się szczególnym zainteresowaniem, frekwencja przerosła oczekiwania organizatorów. Przerwa zrobiła swoje i do Gdyni przybyło ponad 1200 osób z 19 krajów.
Bez wątpienia, na przełomie tych dziesięciu lat Baltictech stał się największą międzynarodową konferencją dla nurków technicznych na świecie.
Podczas tegorocznej edycji gościliśmy 42 Prelegentów z 13 krajów. W trakcie dwudniowej konferencji odbyło się, równolegle w trzech salach, 39 prelekcji. Nieraz uczestnicy stawiani byli przed trudnym wyborem, którą wybrać, choć program był bardzo urozmaicony.
Należałoby podkreślić, że najciekawszym panelem tegorocznej konferencji był blok spotkań z osobami zawodowo związanymi z nurkowaniem. Uczestnicy mogli m.in. dowiedzieć się jak zostać nurkiem saturowanym czy wojskowym, jak rozpocząć wyższe studia nurkowe czy znaleźć wymarzoną pracę dla nurka wrakowego. Andrzej Pydyn i Mateusz Popek przedstawili pracę archeologa podwodnego a Aleksander Pałasiński pokazał jak na co dzień wygląda praca operatora kamery, prezentując przykłady realizacji zdjęć podwodnych i nawodnych.
Jak zawsze i tym razem nie zabrakło prelegentów z DAN i tematów związanych z medycyną nurkową. Dzięki Alessandro Marroni dowiedzieliśmy się o nowych technologiach w badaniach nurkowych a Jacek Kot przybliżył ważny temat kontrdyfuzji w nurkowaniu. Kwestie bezpieczeństwa i zdrowia poruszyli również: Andrzej Górnicki, Pasquale Longobardi i Mikołaj Wróbel. W tym roku można było wziąć udział w warsztatach na temat profilaktyki układu mięśniowo-szkieletowego i dowiedzieć się jak funkcjonować bez urazów sportowych. Były również wykłady o Morzy Bałtyckim. W sobotę rano Benedykt Hac rozpoczął dzień ciekawą prelekcją o broni chemicznej Bałtyku a popołudniu była okazja zobaczyć prezentację Ekipy Baltictech i usłyszeć kilka dobrych wieści o wrakach Bałtyku. Największe jednak zainteresowanie wzbudziła prezentacja o wraku Karlsruhe i poszukiwaniach tajemniczej bursztynowej komnaty. Bardzo pozytywnie zostały również odebrane wystąpienia: ekipy brytyjsko-szwedzkiej – o kopalni Langban oraz Alfa Norkko i Edda Stockdale o nurkowaniu pod lodem. Nie zabrakło zagadnień o rebreatherach, jaskiniach, wrakach, organizacji wypraw, szkoleń nurkowych i wątków historycznych. Warto podkreślić, że po raz pierwszy była okazja zgłębić wiedzę o freedivingu, który z roku na rok jest coraz bardziej popularny.
W trakcie konferencji uczestnicy mogli odwiedzić 32 wystawców, przedstawicieli branży nurkowej, producentów sprzętu nurkowego, dystrybutorów, organizacje szkolące, a także biura zajmujące się wyjazdami nurkowymi. Miały miejsce premiery produktów a wśród nich m.in. nowy skuter Seacraft GO oraz bateria Blue Power firmy SANTI przeznaczona do ogrzewania nurkowego. Jednym z ciekawszych miejsc do odwiedzenia było stoisko Heritage Malta Underwater Cultural Heritage Unit, gdzie każdy z uczestników mógł wirtualnie zanurkować we wrakach położonych wokół Malty, niesamowite przeżycie.
Nie zabrakło wyróżnień przyznanych podczas tegorocznego Plebiscytu NAJLEPSI Baltictech 2022. Instruktorem zarówno rekreacyjnym jak i technicznym roku został Adam Słucki. Natomiast Marek Cacaj został wyłoniony instruktorem rebreatherowym 2022. Jako najlepszą bazę nurkową uczestnicy wybrali Bazę Nurkową Honoratka a najwięcej z Was wyróżniło Nurkowe Demo Days na Koparkach jako event roku. Podczas tegorocznej edycji organizatorzy nie przyznali Złotej Faji, co było zaskoczeniem dla nas wszystkich. Jednak popieramy organizatorów w tej decyzji i potwierdzamy, że najważniejsza jest integracja społeczności nurkowej i po to właśnie przyjeżdżamy do Gdyni.
Nie zabrakło za to obdarowania kilku szczęśliwców nowym sprzętem czy voucherami. SUEX – główny sponsor konferencji przeznaczył na ten cel aż 3 swoje skutery, w worku niespodzianek znalazły się również: skafander Avatar, komputer Shearwater, latarka Halcyon, zestawy od K01, personalizowane skrzydła od XDEEP czy vouchery na nurkowanie w najgłębszym basenie w Polsce – DEEPSPOT.
Ostatnią atrakcją konferencji była wycieczka do poniemieckiego ośrodka szkolenia nurków i załóg Ubootów tzw. „Spluwaczek”, który obecnie należy do Wojska Polskiego i nie jest ogólnie dostępny.
Baltictech to spotkanie jakiego nie można opuścić, służy do promowania nurkowania i ciekawych inicjatyw a tą na pewno w tym roku była inicjatywa „Kobiety – Kobietom”, podczas której kobiety nurkujące mogły zaczerpnąć wiedzy o tzw. „Babskich sprawach”.
2 dni nurkowego święta, najważniejsze wydarzenie w roku. Świetni Prelegenci, wystawcy z czołowej półki a przede wszystkim nurkowie z całego świata, spotkania, wymiana doświadczeń i konstruktywne rozmowy, których już teraz nam brakuje najbardziej.
Pozostaje czekać na kolejną edycję za 2 lata, w 2024 widzimy się ponownie!