Baltictech 2009

2009

Jeszcze nigdy nie gościliśmy tak dużej grupy nurków. Tym razem odwiedziło naszą Konferencję ponad 380 osób, 30 wystawców, oraz 18stu prelegentów. Rozdaliśmy 30 nagród ufundowanych przez wystawców, oraz przyznaliśmy nagrody Grand Prix Photo Baltictech 2009.

 

Jednym słowem dużo się działo, ale po kolei: 

W piątkowy wieczór Teppo Lallukka opowiadał nam ciekawie o nurkowaniach w zalanej kopalni Ojamo w Helsinkach. Goście zjeżdżali się aż do godzin rannych.

 

Wykłady sobotnie rozpoczęli Iwona Pomian z Centralnego Muzeum Morskiego oraz Janusz Gestwicki z Urzędu Morskiego w Gdyni, którzy w prosty sposób wytłumaczyli, jak zorganizować nurkowania wrakowe na nieznanej pozycji, oraz jak postępować z Urzędami aby nie wplątać się w niepotrzebne kłopoty.  Na koniec rozdali przykładowe formularze, niezbędne do otrzymania wszelkich zezwoleń. Drugi w kolejności był Bruce Wienke jeden z najbardziej znanych twórców algorytmów dekompresyjnych, jego wykład cieszył się wyjątkowym zainteresowaniem, a wiele osób żałowało, że był tak krótki, i że nie mogą zadawać pytań . Odbili to sobie wieczorem w kawiarni, gdzie stolik z Brucem był najbardziej oblegany.

 

Rasmus Lauritsen, który występował po nim, opowiedział nam o CCR a w zasadzie porównał 5 najbardziej popularnych modeli występujących na rynku. Po nim swoją prelekcję rozpoczął dr Mikołaj Wróbel. I tu największe zaskoczenie - jego temat, teoretycznie "nienurkowy" czyli Urazy mięśni kości i stawów, wzbudził największe zainteresowanie podczas całej Konferencji. Okazało się, że temat dotyczy prawie każdego, a prelekcja dostała najlepsze noty w naszej ankiecie.

 

Podczas 2 godzinnej przerwy obiadowej, można było zapoznać się z całym sprzętem wystawionym przez wystawców. W osobnej sali zaś odbywały się warsztaty nt fotografii podwodnej, oraz "Jak szybko naprawić suchy skafander"

 

Po obiedzie JP Bresser opisał nam najnowsze projekty jaskiniowe EKPP, a w zasadzie mogliśmy obejrzeć film o eksploracji jaskini w Hiszpanii . Zaraz po nim niepozornie wyglądający Dmitri Gorski - Szwed urodzony w Rosji w niezwykle ciekawy sposób opowiedział o "innych" nurkowaniach w Szwecji, czyli zalane kopalnie i niepozorna jaskinia, a jego wykład o bałtyckich wrakach Łotwy, wzbudził największe zainteresowanie.

 

Po tym wykładzie grupa nurków powiązana z Baltictech opowiedziała w dwugodzinnym bloku tematycznym o najnowszych projektach wrakowych na Bałtyku. I tak Sebastian Popek opisał szczegółowo projekt Graf Zeppelin 09 - 12 nurków 18 osób wsparcia 2 lekarzy oraz 5 dni na morzu zaowocowały powstaniem 6 godzin materiałów filmowych i wielu zdjęć. A co najważniejsze, po tej wyprawie wrak został udostępniony do nurkowania dla wszystkich chętnych. Anders Nasman w sposób naukowy opowiedział nam o przygotowaniach i realizacji projektu SeaHors. Czyli badania wraku XVII wiecznego żaglowca, który spoczywa na 104 mtr 50 mil na wschód od Sztokholmu. Potem Krzysiek Wnorowski opisał stan XVIII wiecznego żaglowca, odkrytego w maju 2008, niedaleko Helu. Konkluzja wykładu była taka, że jego stan ulega dewastacji. A może warto wzorem Szwedów zorganizować wspólny projekt, który doprowadzi do identyfikacji i inwentaryzacji wraku. Po tym wystąpieniu Tomek Stachura opisał swoje najgłębsze nurkowanie wrakowe na s/s Centric, Parowca, który zatonął 1914 roku na wodach Alandów na głębokości 108 metrów.

 

Zgodnie z programem rozpoczęła się przerwa na kolację, podczas której organizatorzy gorączkowo liczyli głosy oddane na najlepsze zdjęcie Baltictech 09. A po kolacji nastąpiła najbardziej oczekiwana część konferencji, czyli nagrody.

 

Organizując Grand Prix Photo spodziewaliśmy się maksymalnie 20 prac. Miłym zaskoczeniem był fakt, że do konkursu przedstawiono 60 prac, a walka o 2 i 3 miejsce toczyła się do ostatniej chwili.

 

Ostatecznie werdykt wszystkich uczestników Konferencji był następujący: 

1. miejsce: Wojciech Surdziel / AG 
2. miejsce: Leszek Legat
3. miejsce: Dariusz Zacharek


Ich zdjęcia publikujemy na naszej stronie.

 

Po wręczeniu Grand Prix rozpoczęło się losowanie, a było co losować. Mieliśmy do rozdania około 30stu cennych nagród w tym suchy skafander, 2 komputery, kołowrotki, książki, skrzydła, uprzęże i wiele, wiele innych cennych nagród, ale największe emocje wzbudziło wręczanie Pawłowi Porębie, kursu nurkowania przez Piotra Dusza "Ducha".

 

Po tych emocjach wszyscy ruszyli do Kawiarni i Pub'u gdzie organizatorzy ufundowali piwo. W tym samym czasie odbywała się nurkowa noc filmowa gdzie pokazano kilkanaście filmów . Wszyscy chyba dobrze się bawili bo ostatni goście poszli spać około 4 rano.

 

Niedziela rozpoczęła się wcześnie od warsztatu Jak rozpocząć przygodę z nurkowaniem technicznym. Spotkanie prowadzone przez Krzyśka Wnorowskiego wzbudziło nadspodziewane zainteresowanie i przeciągnęło się godzinę dłużej niż planowaliśmy, w tym samym czasie Robert Klein opowiedział nam o prekursorach nurkowania jaskiniowego na Florydzie. A zaraz po nim Lex Schotema opisał Holandię od strony nurkowej. Jego informacje nt ratowania krabów zaplątanych w porzucone sieci, wzbudziły zrozumiałe emocje. A po prelekcji zgłosiło się parę osób chcących te ideę przenieść na polskie wody.

 

Powoli zmierzaliśmy do końca, pozostał nam jeszcze tylko panel otwarty nt CCR'ów Rebreathery, tak jak ich użytkownicy wzbudzają spore emocje. Tak było i tym razem, ale panel pokazał jak wielki jest głód wiedzy na temat obiegów zamkniętych i półzamknietych. Został tylko obiad i czas do domu.

 

Żegnając się, wszyscy podkreślali świetną atmosferę i potrzebę takich spotkań, wszyscy deklarowali chęć uczestnictwa w przyszłorocznej Konferencji. Trzymamy Was za słowo! Bardzo dziękujemy za tegoroczne uczestnictwo i do zobaczenia za rok!

 

Źródło: Divers24

Zdjęcia: Bolesław Komsa, Łukasz Piórewicz

2007 - 2024

Masz pytania?

Napisz do nas!