Baltictech 2010

2010

6-7 Listopada 2010, na pewno zapadnie na długo w pamięci tych, którzy zdecydowali się wziąć udział w IV odsłonie Konferencji Nurków Basenu Morza Bałtyckiego – BalticTech 2010. W tym roku organizatorzy jako lokalizację największych nurkowych targów w środkowo-wschodniej części Europy wybrali Gdynię. 

 

Apetyty zaangażowanych w przygotowanie całego przedsięwzięcia były duże, a to za sprawą bardzo udanych trzech poprzednich edycji BalticTechu. Z roku na rok zainteresowanie konferencją wśród nurkowego świata jest coraz większe, zarówno wśród wystawców jak i odwiedzających. Poziom wykładów jest coraz wyższy, a zaproszeni goście to uznane autorytety światowego nurkowania, a od kogo się uczyć jak nie od mistrzów?

 

W tym roku pierwsze wykłady poprzedziło oficjalne otwarcie konferencji oraz powitanie gości, którego dokonał Tomasz Stachura oraz Wiceprezydent Gdyni - a jednocześnie nurek z certyfikatem P3 - Bogusław Stasiak.

 

Jako pierwszy rozpoczął Casey McKinley ze swoim wystąpieniem na temat eksploracji jaskiń przez Woodville Karst Plain Project. Podkreślał on szczególnie wartość pracy zespołowej, oraz tłumaczył jak odpowiedzialnym zadaniem jest nurkowanie w ramach tego projektu. W trakcie dalszej części swojego wystąpienia, opowiadał o rekordowych nurkowaniach jakie przeprowadzał wraz z Jarrodem Jablonskim, gdzie wykorzystując całą masę sprzętu, spędzili jedenaście godzin na średniej głębokości 90m, po czym musieli odbyć dekompresję trwającą siedemnaście godzin! Po obejrzeniu zapisu video ukazującego ten wyczyn, McKinley swoje spostrzeżenia dotyczące tak długiej dekompresji, odpowiadając na pytania zgromadzonych słuchaczy.

 

Równolegle w innej sali, goście konferencji mieli okazję na uczestnictwo w warsztatach fotografii podwodnej, prowadzonych przez Pawła Hyjka – „Jak zacząć”. Następnym z zaproszonych gości był dr Mikołaj Wróbel, który przygotował dwie prezentacje: „Przeciążenia dolnego odcinku kręgosłupa” oraz „ Postępowania po urazach stawu kolanowego”. Nie trzeba podkreślać z jakimi obciążeniami spotyka się organizm nurka technicznego. Dr. Wróbel tłumaczył, o rozwój których partii mięśni należy zadbać w szczególności oraz jak nieprawidłowa postawa, zwiększa obciążenie naszego kręgosłupa. Przedstawił też najczęstsze przyczyny prowadzące do problemów i schorzeń, a także postępowanie jakie należy podjąć po doznanych urazach. Część dotycząca stawu kolanowego, była przypomnieniem wykładu sprzed roku, który przez publiczność został uznany za najlepszy podczas trwania BalticTech 2009.

 

Ci, którzy dobrze pamiętali zeszłoroczne wystąpienie dr. Wróbla, mieli okazję do udziału w zajęciach, na których Sebastian Popek, tłumaczył jak planować ekspedycję nurkową. Charyzmatyczny nurek z wysp brytyjskich – Phil Short, poprowadził wykład z tematu, który budził wiele dyskusji w zeszłym roku, a dotyczył nurkowania z CCR. Phil opowiedział jaką drogę przebywa rebrether od fazy produkcyjno-testowej, pod jakimi kątami i w jaki sposób jest testowany, po czym wyjaśniał jak ważne jest dbanie o sprzęt i jego serwis. Wyłożył też procedury jakich należy się trzymać, aby maksymalnie zadbać o swoje bezpieczeństwo w trakcie nurkowań z wykorzystaniem CCR. 

 

W drugiej sali znany polski instruktor GUE, Wojtek Filip przybliżał zgromadzonym techniki i sposoby dbania o własny sprzęt nurkowy. Szczególną uwagę zwracał na odpowiednie dobranie podstawowych elementów naszego wyposażenia oraz ich poprawną konfigurację. Tłumaczył też, czym powinien cechować się dobrze przygotowany sprzęt taki jak maska, butla, automat czy poszczególne zwory.

 

Ten dla kogo tajemnice i skarby, skrywane przez morskie głębiny są esencją nurkowania, wystąpienie Andersa Nasmana i Christian Ekstrom na pewno rozbudziło wyobraźnię. Ich opowieść o odkryciu u wybrzeży Alandów, najstarszego szampana nadającego się do wypicia, była na pewno dla wielu bodźcem do zainteresowania się poszukiwaniem podobnych znalezisk, a dla innych utwierdzeniem w przekonaniu, że warto kontynuować swoje projekty i przeszukiwać wody Bałtyku. W tym samym czasie zainteresowani właściwego planowania gazów mogli uczestniczyć w zajęciach prowadzonych przez Łukasza Piórewicza. 

 

W trakcie obiadu, była okazja do wymiany uwag i dzielenia się swoimi spostrzeżeniami. Po przerwie zajęcia w Sali wykładowej wznowił Sebastian Popek, który podzielił się wrażeniami ze zorganizowanego przez siebie projektu „Grom 2010”. Jego prezentacja obfitowała w materiały foto i wideo, które udało się zarejestrować podczas nurkowań. Przybliżył on zarówno historię jednostki, okoliczności jej zatopienia, oraz aktualny stan zastany pod wodą. Opisał też dwuletnią drogę jaką trzeba było przebyć, aby móc zejść pod wodę. Szczegółowo opisał konfigurację sprzętowe zespołów, które uczestniczyły w przedsięwzięciu, jak i specyfikę nurkowań dla tej lokalizacji. Informacje zdobyte przez ekspedycję, mogą udzielić odpowiedzi na pytania dotyczące zatonięcia „Groma”. 

 

Dla osób, które zdecydowały się na uczestnictwo w równocześnie odbywających się warsztatach, Aneta Jarząbek prezentowała techniki rozgrzewki, jakie należy stosować przed podjęciem intensywnego wysiłku fizycznego.

 

Nastał w końcu moment, w którym swoją wiedzą i doświadczeniem ze zgromadzonymi, podzieliła się prawdziwa ikona nurkowania technicznego i legendarny założyciel IANTD – Tom Mount. Podczas swojego wykładu „Dynamika Przetrwania”, zwracał uwagę na rolę emocji w trakcie nurkowania oraz podawał przykłady irracjonalnych zachowań z jakimi spotkał się pod wodą. Całość była wzbogacona wieloma opowieściami, z własnych doświadczeń, przeżytymi na przestrzeni dekad, spędzonych na nurkowaniu. 

 

O tym jak zmniejszyć zużycie gazów podczas nurkowania, opowiadał znany polski freedivingowiec i uczeń legendarnego Umberto Pelizzariego – Tomasz Nitka.

Wszyscy pragnący poszerzyć swoją wiedzę w zakresie głębokich przystanków dekompresyjnych, mieli taką okazję podczas zajęć, które prowadził dr. Jacek Kot. Opisał on modele dekompresji, różnice między nimi oraz sposób ich ewolucji. Przy pomocy slajdów przedstawił eksperymenty, które nie potwierdziły skuteczności głębokich przystanków dekompresyjnych w skróceniu czasu samej dekompresji. Wnioski końcowe ze świetnie prowadzonego wykładu, który cieszył się bardzo dużą popularnością, skłaniają nas do stosowania rygorystycznej dekompresji, w której nie ma miejsca na wątpliwe skracanie jej czasu, przez stosowanie głębokich przystanków. 

 

Równolegle firma Cortland, prowadziła zajęcia przybliżające zagadnienia edycji materiałów filmowych przy wykorzystaniu technologii i rozwiązań firmy Apple.

Czas na ostatniego gościa tego dnia. Sala szczelnie wypełniona ludźmi, najlepiej oddaje zainteresowanie jakie budzi osoba Jarroda Jablonskiego, prezesa organizacji GUE oraz firmy Halcyon. Temat spotkania brzmiał „Nurkowanie na wraku Britanica – logistyka ryzyka. Po przybliżeniu historii liniowca, skupił się na ryzyku jakie niosło ze sobą tak głębokie nurkowanie, które rozgraniczył na kontrolowane i niekontrolowane. W dalszej części Jarrod przybliżył specyfikę samych nurkowań i zaplecze logistyczne całej wyprawy. Kończąc przedstawił śmiertelny wypadek Carl’a Spencer’a, z opisu którego jasno wynikało, jak istotna jest standaryzacja procedur przy tak trudnych nurkowaniach.

 

Pierwszy dzień wykładów dobiegł końca.

Rekordowa liczba 440 uczestników konferencji miała okazję wzięcia udziału w piętnastu prelekcjach. W trakcie ich trwania, swoją ofertę w specjalnie przygotowanej sali prezentowało około czterdziestu firm związanych z nurkowaniem.

 

Po krótkiej przerwie, wszyscy spotkali się na kolacji połączonej z przyznaniem nagród w Grand Prix Photo BalticTech 2010. I miejsce na II pozycji podobnie jak przed rokiem uplasował się Leszek Legat, a stawkę zamykał na miejscu III . Gwoździem programu miało być rozlosowanie wśród uczestników konferencji nagród ufundowanych przez wystawców. Niestety ze względu na problemy techniczne, zostało ono przerwane i dokończone następnego dnia. Po części oficjalnej był czas na zrelaksowanie się w gronie innych nurkujących osób, wymianę wrażeń i dobrą zabawę. 

 

Drugi dzień Konferencji otworzył Nick Toussaint z tematem „Oxygen Drop – spadek zawartości tlenu w rebretherach typu pSCR”. Dobra zabawa minionej nocy w klubie Boolvar, widocznie odbiła się na frekwencji. Równolegle, twórca świetnych filmów nurkowych – Sławek Paćko, dzielił się swoim doświadczeniem i przybliżał specyfikę filmowania w Bałtyku

 

Następny wykład podczas tej imprezy poprowadził Jarrod Jablonski. Tryskając dobrym humorem, zagłębiał się w metodologię treningową zestawiając ze sobą nurkowanie wrakowe i jaskiniowe. Zwracał uwagę na podstawowe różnice i elementy, które nurek powinien mieć opanowane do perfekcji, biorąc się za temat nurkowań technicznych. Nie dotarł niestety Jan Honza Zilina, który miał zaprezentować ciekawy temat „Fotografia w zupełnej ciemności. Kolejną postacią, która prowadziła tego dnia wykłady jest Tom Mount, który opowiadał o rozwoju współczesnego nurkowania technicznego. Dzięki olbrzymiemu doświadczeniu w bardzo ciekawy sposób przedstawił historię nurkowania technicznego, w której sam zapisał wiele stron i walnie przyczynił się do wdrażania coraz to lepszych rozwiązań i standardów. Z kolei w Sali warsztatowej do dyspozycji wszystkich pragnących poszerzać swoją wiedzę z zakresu komputerowej obróbki zdjęć, był Piotr Stós.

 

Phil Short podczas prezentacji opowiadał o swoich początkach i doświadczeniach w nurkowaniu jaskiniowym. Anglik potrafił świetnie zbudować napięcie, a historie z jego udziałem budziły niekłamany podziw i zainteresowanie zgromadzonych słuchaczy. Dzięki tym zajęciom wszyscy mogli liznąć, problemów logistycznych i technicznych, jakie są udziałem nurków jaskiniowych, ale też niebezpieczeństwa jakie kryje w sobie, eksploracja nieznanych wcześniej jaskiń. 

 

Na prowadzonych przez siebie warsztatach, Paweł Poręba zaprezentował wiele ciekawych ćwiczeń i manewrów, pomagających w przyjęciu i utrzymaniu określonych pozycji pod wodą. Wykład zamykający konferencję prowadził Christian Ekstrom, który przybliżał specyfikę nurkowania na Alandach. W jego trakcie zaprezentował mapę z zaznaczoną niesamowitą liczbą 600 pozycji, z których ponad 180 czeka wciąż na sprawdzenie.

 

Po oficjalnym zakończeniu części merytorycznej, organizatorzy BalticTechu, dokończyli losowanie nagród, które rozpoczęło się poprzedniego wieczoru w klubie Boolvar.

 

Całość była świetnie prowadzona i wszyscy bardzo dobrze się bawili, co było swego rodzaju wisienką na torcie, gdyż IV edycja Konferencji Nurków Technicznych Basenu Morza Bałtyckiego, okazała się wielkim sukcesem. Pół setki odwiedzających, największe postacie światowego nurkowania technicznego i rekordowa liczba wystawców, złożyły się na niesamowite wydarzenie, w którym warto było wziąć udział.

Źródło: Divers24

2007 - 2025

Masz pytania?

Napisz do nas!