Baltictech 2011

2011

Dzień pierwszy

 

Godzina 10:00 JP Imbert na temat mikropęcherzyków

Prowadzący ten wykład JP Imbert, poświęcił wiele lat swojego życia, na kwestie związane z poprawą bezpieczeństwa w nurkowaniu. Jego dzisiejsza prezentacja dotyczyła wprowadzania mikropęcherzyków do organizmu. W ciągu 50min, doświadczony nurek i naukowiec, przedstawił swoją wizję tego co ma wpływ na pojawienie się mikropęcherzyków, ich drogę jaką pokonują w naszym organizmie i to jakie efekty mogą wywołać. Jak się okazuje, mikropęcherzyki znajdują się w naszym organizmie już przed nurkowaniem. Wpływ na ich występowanie ma nawet nasza rozgrzewka, czy ćwiczenia wykonywane przed nurkowaniem.

 

Dzięki przygotowanej przez siebie prezentacji, w bardzo jasny sposób przedstawił zagadnienia związane z tematem. Wśród nich znalazła się droga jaką pokonują pęcherzyki w naszym organizmie z płuc do serca i dalej do mózgu, wpływ otoczenia i zmiany ciśnienia po zanurzeniu się w wodzie.

 

Dalej JP Imbert opowiadał o różnych typach obajawów występujących w zależności od typu nurkowania i jego przebiegu, omawiał także warianty bezpiecznej dekompresji. W końcowej fazie wykładu poświęcił czas na indywidualne uwarunkowania każdego z nas, takie jak: wiek, płeć, prowadzony tryb życia. Nurków aktywnie uprawiających nurkowanie techniczne mogły zaciekawić końcowe modele dekompresyjne, które omawiał z dużą dozą humoru. Bardzo ciekawy wykład, nawet dla laików, luźna forma i osoba prowadzącego sprawiły, że poruszone zagadnienia wydawały się bardzo jasne.

 

Godzina 11:00 Wyprawa do Orda Cave, niesamowitej jaskini na Uralu

Wykład gości zza wschodniej granicy rozpoczęła Bogdana Vashchenko, która wprowadziła zgromadzonych w główne zagadnienia projektu i pierwsze spostrzeżenia ekipy eksplorującej. Zwróciła uwagę na olbrzymią unikalność i brak ingerencji z zewnątrz na środowisko Groty Ordyńskiej.

 

Możliwość dowiedzenia się czegoś na temat tego wspaniałego miejsca bezpośrednio od osób prowadzących tam badania, to szczególna i unikalna okazja. Dodatkowo dla odwiedzających konferencję w holu głównym Hotelu Gdynia, została zorganizowana wystawa pięknych zdjęć z Orda Cave Awarness Project.

 

Kolejną osobą z grupy opowiadającą o prowadzonych w Rosji projektach, był niezwykle doświadczony nurek Igor Galaida, który zapuścił się na 980m w głąb uralskiej groty, ale brał też udział w wielu innych eksploracjach i to na nich skupił swoją prelekcję. Pierwszą część wystąpienia poświęcił Blue Lake. Jest to specyficzne jezioro, którego średnica nie przekracza 120m, natomiast głębokość sięga ponad 200m. Ciekawostką był film zrealizowany podczas rekordowego nurkowania na 180m we wspomnianym akwenie. Dekompresja jaką musiał odbyć Igor i jego buddy, trwała 6h. W dalszej części skupił się na temacie „Russian Underwater Heritage”, którego głównymi zagadnieniami są wraki Bałtyku, leżące po rosyjskiej stronie. Ciekawe zdjęcia i materiały, stanowiły doskonałe wsparcie opowieści Igora. Zwłaszcza, że wciąż niewiele wiemy o wrakach zatopionych w tamtym rejonie. Więcej informacji na temat badań możecie odszukać na www.baltic-sunken-ships.ru.

 

Ostatnią odsłonę wykładów rosyjskiej grupy, poprowadził Sergei Gorpinyuk. Dotyczyła ona głównie technicznych aspektów nurkowań. Trudne warunki panujące w rejonach, które badają (jezioro Białem, Orda Cavr), sprawiają, że niesamowicie ważne jest przygotowanie odpowiedniego sprzętu, który poradzi sobie w zatrważająco niskich temperaturach. Sergei na dużym luzie, z humorem opowiadał w bardzo przystępny i zrozumiały sposób o niuansach technicznych w trakcie codziennej eksploracji, odwiedzanych przez grupę miejsc.

 

Równolegle, w sali warsztatowej, Łukasz Piórewicz przedstawiał zgromadzonym temat „Bałtyk dla początkujących”.

 

Godzina 12:00 Tino Balestra – PFO, czy to mnie dotyczy?

Prowadzący od samego początku skupił uwagę zgromadzonych. Nawiązał świetny kontakt z publicznością i swobodnie, dużo żartując przechodził do kolejnych zagadnień, bardzo poważnego tematu. Wymieniając kolejne przyczyny wypadków, uzmysłowił zgromadzonym, że minimalizacja ryzyka nie jest czymś prostym i oczywistym. Spore zaplecze multimedialne, którym się wspomagał Tino, przeprowadziło słuchaczy przez kolejne przypadki medyczne i przebieg PFO. Rzeczą, na którą skierował uwagę publiczności, był fakt, że nawet czynności pozornie nie stwarzające zagrożenia, potrafią prowadzić do poważnych konsekwencji, jeżeli nie zachowamy odpowiednich procedur.

 

W drugiej sali, pierwsze wystąpienie na tegorocznym Baltictechu, miała Jill Heinerth, która dzieliła się swoimi doświadczeniami na temat CCR’ów. Temat ciekawy, jednak przejście w nim od teorii do praktyki, to olbrzymi krok i cały czas możliwy tylko dla niewielkiej grupy nurków.

 

Godzina 13:00 Krzysztof Wnorowski i Tomasz Stachura, Łukasz Piórewcz wspomnienia z ekspedycji Wiatrem Gnane

Ostatnie spotkanie z uczestnikami konferencji przed przerwą obiadową, traktowało o jednym z najbardziej medialnych sukcesów polskiego nurkowania ostatnich lat. Odnalezienie, inwentaryzacja i wydobycie dział na Ławicy Słupskiej. Dwaj uczestnicy reprezentujący dziś liczną grupę trójmiejskich nurków technicznych, biorących udział w ekspedycji Wiatrem Gnane, przybliżyło obecnym kulisy całego projektu. Wiele informacji zamieściliśmy na bieżąco na łamach Divers24,  lecz tym razem każdy miał okazję dowiedzieć się osobiście jak wyglądało zaplecze tego olbrzymiego przedsięwzięcia. Stojąc z boku nie zawsze zdajemy sobie sprawę ze sztabu ludzi, miesięcy badań i przygotowań, jakie poprzedzają tak dużą misję.

 

Równolegle trwały prelekcje prowadzone przez Dorotę Łeweć Nicka Toussainta. Autorka książki „Nurkowanie Kobiet”, skupiła się w swoim dzisiejszym wystąpieniu na aspektach psychofizycznych i medycznych w nurkowaniu płci pięknej. Z kolei światowej sławy nurek, prezentował na czym polega nurkowanie na tlenowych rebreatherach dekompresyjnych.

 

Godzina 16:00 Richard Lundgren – Mars the Magnificente Jesteśmy już po przerwie obiadowej.

Czekamy na wystąpienie tegorocznego króla polowania na bałtyckie wraki – Richarda Lundgrena. W międzyczasie Rosemary Lunn zachęcała zgromadzonych do odwiedzenia konferencji Eurotek 2012. Jest to ponowna wizyta Richarda na Baltictechu. W przeszłości mieliśmy okazję oglądać go na drugiej edycji w 2008r.

 

Swoje wystąpienie rozpoczął od przytoczenia historycznego zarysu Bałtyku i jego szlaków handlowych oraz animozji pomiędzy nacjami skandynawskimi, w szczególności na linii duńsko-szwedzkiej. Następnie po nakreśleniu sytuacji wśród obu wrogich sobie nacji, przeszedł do przedstawienia punkt po punkcie, starcia, w których Mars został zatopiony przez połączone siły Danii i Lubeki. Odnalezienie wraku Marsa, było realizacją marzenia, zrodzonego w głowie jego odkrywcy 20 lat wcześniej. Dziś jest bardzo szczęśliwy, że nikomu nie udało się go zniechęcić do poszukiwań, mimo iż na przestrzeni lat nie brakowało głosów, nazywających go wariatem i szaleńcem. Następna część prelekcji, to prezentacja możliwości technicznych jakimi Richard i jego towarzysze dysponują dzisiaj oraz przedstawienie ich motywacji, zdeterminowania, jak i nawiązanie do źródeł, kiedy pracował jeszcze u Mel’a Fishera, odkrywcy hiszpańskiego galeonu Atocha. Obecni mieli okazję obejrzeć unikalny materiał video, zarejestrowany przez odkrywców podczas nurkowania na wraku okrętu Mars.

 

Godzina 17:00 Krzysztof Starnawski – nurkowanie w konfiguracji side mount

Główna postać projektu dualrebreather – Krzysztof Starnawski, w trakcie warsztatów, prezentował zgromadzonym słuchaczom zalety i niuanse dotyczące nurkowania w konfiguracji side mount. Ciężko było by w tej roli osadzić kogoś, kto cieszyłby się większym autorytetem i uznaniem niż nasz eksplorator meksykańskich jaskiń. Ci, którzy zdecydowali się poświęcić swój czas na to spotkanie, mogli usłyszeć wiele ciekawych argumentów dotyczących wykorzystywania nowej konfiguracji sprzętowej w różnych typach nurkowań. Jasno zarysowane różnice i zamiany jakie wprowadza w naszym sposobie nurkowania boczna konfiguracja były wątkiem przewodnim. Inność i nowe możliwości jakie stwarza side mount, czynią z niego ciekawy kierunek, jaki można obrać w nurkowaniu.

 

Godzina 18:00 Godzina Jill Heinerth – Odkryć nieznane

Niezwykle ciekawe spotkanie z wyjątkową osobą, która nurkowanie poznała niemal z każdej strony. Dla wszystkich, którzy zdecydowali się uczestniczyć w ostatnim wykładzie tego dnia, Jill miała prawdziwą gratkę. Opowieść o jednych z najbardziej niezwykłych i ekscytujących nurkowań w jakich brała udział oraz o jej spojrzeniu na realizację materiałów video z tych ekspedycji. Wśród omawianych wypraw znalazły się między innymi nurkowania w trudnych rejonach okołobiegunowych, gdzie temperatura wynosiła -1,8°C oraz nurkowanie jaskiniowe we wnętrzu góry lodowej.

 

Jill poruszyła też temat niezwykle bliski jej sercu, jakim jest woda. Mówiła o miłości do niej i szacunku oraz o tym, jak powinniśmy zaszczepiać te wartości dla przyszłych pokoleń. Właściwa edukacja naszych dzieci stanowi bowiem najpewniejszy sposób zadbania o to co dla nas ważne.

 

Na koniec podsumowała, pierwszy dzień konferencji, który owocował w wiele ciekawych wykładów. Zanim organizatorzy przeszli do wyczekiwanego momentu, jakim było losowanie nagród, kilka słów poświęcono osobie tragicznie zmarłego Roberta Kleina, który od samego początku aktywnie udzielał się przy organizacji wszystkich minionych edycji Baltictechu. Jego pamięć została uczczona minutą ciszy.

 

W momencie kiedy rozpoczęto losowanie, cała sala ożywiła się. Wszyscy wyczekiwali z niecierpliwością, w czyje ręce powędrują tegoroczne nagrody, a lista owych była naprawdę imponująca. Wśród nich bielizna nurkowa, ipody, latarki, automaty, komputery, skrzydła, wycieczki zagraniczne, rebreather Sweet Deco, Mps C2 Case booster i nagroda główna skuter nurkowy Suex Xjoy 14! Atmosfera jak co roku była fenomenalna. Losowanie było świetnym wstępem do późniejszego diving party. Wprowadziło odpowiedni nastrój i uśmiechy na twarzach zgromadzonych uczestników konferencji.

 

Dzień drugi

Godzina 10:00 Hallvard Opheim – Ostatnie projekty -nurkowania na Blücher i Elisabeth Bornhofen

Bardzo ciekawą prezentację dwóch projektów nurkowych przedstawił zaproszony z Norwegii Hallvard Opheim. Opisane przez niego nurkowania na wrakach Elizabeth Bornhofen i Blucher, zrobiły na zgromadzonych bardzo duże wrażenie. W obu przypadkach, świetnie nakreślony rys historyczny, poparty archiwalnymi materiałami, bardzo dobrze budował atmosferę i wyobrażenie słuchaczy na temat zatopionych jednostek i okoliczności ich zatopienia.

 

Kolejnym etapem w obu przypadkach było dosyć szczegółowe przedstawienie logistyki nurkowań, wykorzystanego sprzętu oraz opis trudności z jakimi borykali się nurkowie. Bardzo rzeczowe informacje pozwalały świetnie wczuć się w sytuację uczestników obu projektów.

 

Do obu wraków zostały zrealizowane fenomenalne materiały foto i video, które zmontowane w bardzo umiejętny sposób, przenosiły uczestników wykładu na dno norweskich fiordów, pozwalając napawać się widokiem majestatycznych wraków oraz okolicznej fauny i flory.

 

Godzina 11:00

Goszczący po raz drugi na Baltictechu Phill Short, rozpoczął swój wykład od wprowadzania do charakterystyki rebreatherów oraz ich wykorzystania i treningu. Następnie rozgraniczył obiegi zamknięte na te dedykowane do nurkowania technicznego i rekreacyjnego. Najpierw sklasyfikował co uważamy za nurkowanie techniczne, po czym wyszczególnił podstawowe zagrożenia na jakie narażony jest nurek techniczny.

 

Po wstępnej analizie nurkowań technicznych, przeszedł do obiegów zamkniętych dla nurków rekreacyjnych. Podobnie jak w przypadku nurkowania technicznego, dokonał charakterystyki tego typu nurkowań oraz nurków uważanych za rekreacyjnych. Wyjaśnił różnice w wyszkoleniu i programie treningowym, a następnie przeszedł do zagrożeń na jakie narażony jest nurek sportowy, korzystający z rebreathera, wynikające głównie z niewystarczającego wyszkolenia. Kolejna część wykładu dotyczyła sposobów ograniczenia ryzyka związanego z używaniem obiegów zamkniętych. Podkreślał przewagę wyświetlacza umieszczonego przed maską nurka w ograniczeniu możliwości zatrucia tlenem oraz przedstawiał ciekawe rozwiązania na jakie pozwala taka opcja.Na koniec Phill przedstawił założenia i cele na najbliższą przyszłość w sferze rebreatherów.

 

Godzina 12:00 Nick Toussaint – Planowanie długich nurkowań przy użyciu rebreathera

Na wstępnie Nikck poruszył temat liczby wypadków w nurkowaniu technicznym, która w ostatnim roku zdublowała się oraz wyjaśnił cel przygotowanej prezentacji, zaznaczając, że jest to jego osobisty punkt widzenia na temat bezpieczeństwa.

 

Kolejnym punktem było wprowadzenie do dalekiej eksploracji w nurkowaniu jaskiniowym. Dokładnie omówił zagrożenia, na jakie narażeni są Ci, którzy decydują się na ten typ nurkowań. Nick podkreślał jak ważne jest znajdowanie się w odpowiedniej kondycji fizycznej i psychicznej. Wytrzymałość, koncentracja i właściwy styl życia są wg niego kluczowe, ale wpływ ma także dyspozycja dnia. To ważne aby umieć obiektywnie oceniać swoje możliwości i dyspozycję.

 

Następnie wiele miejsca poświęcił planowaniu nurkowań, które czasami potrafi trwać kilka tygodni, a nawet miesięcy. Wg. Nicka powinniśmy zawsze zakładać najgorszy wariant względem zużywanych gazów, gdyż jest wiele sytuacji, w których będziemy musieli np. podzielić się gazem, zaczniemy zużywać go więcej, lub też zwyczajnie utracimy go w jakiś inny sposób. Właściwa profilaktyka względem limitów, zminimalizuje zagrożenie.

 

W ostatniej części swojego wykładu, skupił się na logistyce nurkowania i transportu naszego wyposażenia pod wodą z użyciem skutera oraz sposobach radzenia sobie z jego awariami. Nie pominął także aspektu właściwego zabezpieczenia nurkowania, pod względem poinformowania właściwych ludzi, sprawdzenia struktury ratowniczej w rejonie i możliwości jej wykorzystania.

 

Godzina 13:00 J P Imbert – Głębokie nurkowanie dla praktyków i marzycieli

Dzisiejsza prezentacja przygotowana przez JP Imberta, dotyczyła historii i rozwoju nurkowania głębokiego. W trakcie godzinnego wykładu cofnęliśmy się do samego początku nurkowań głębokich, śledząc kolejne próby w krajach takich jak Norwegia, Szwajcaria czy Brazylia.

 

Kolejne próby, rozwój i udoskonalanie sprzętu, powstawanie nowych rozwiązań oraz mieszanek gazowych oraz setki godzin badań i eksperymentów, aby w rezultacie móc zanurzać się coraz głębiej. JP świetnie opracował zagadnienia, tworząc niemal przekrojową encyklopedię tej dziedziny nurkowania okraszoną wieloma zdjęciami, nurków, sprzętu, całej infrastruktury oraz schematów urządzeń wykorzystywanych w kolejnych latach.

 

Całość podsumowała część o nurkowaniu technicznym jakie znamy dzisiaj i jego pionierach takich oraz ich rozwoju. JP Imbert poddał także analizie wiele projektów w których brał udział, a które były bardzo ciekawe ze względu na pionierskie osiągnięcia i pierwsze wyniki badań nad zachowaniem ludzkiego organizmu przy przekraczaniu kolejnych barier.

 

W sali warsztatowej, Krzysztof Wnorowski i Tomasz Stachura, opowiadali o stosowani elektryki pod wodą. Postęp technologiczny, jaki dokonał się na tym polu sprawił, że pojawiło się wiele pytań, na które prelegenci postanowili odpowiedzieć. Przedstawili swoja opinię na temat korzyści jakie można osiągnąć w różnych typach nurkowań, przy wykorzystaniu najnowszego sprzętu, opierającego się o elektrykę.

 

Godzina 14:00

Dr. Hac z Instytutu Morskiego w Gdańsku to już przedostatni mówca tegorocznego Baltictechu. Jeden z najlepiej zorientowanych ludzi, odnośnie wraków zalegających na dnie Morza Bałtyckiego, przygotował prezentacje dotyczącą zagrożeń i zanieczyszczeń, w pobliżu zatopionych jednostek.

 

Doświadczony badacz, omawiał przed zgromadzoną publicznością cel, metody oraz wyniki badań prowadzonych z ramienia Instytutu Morskiego w Gdańsku. Uświadamiał jakiego rodzaju zagrożenia niosą ze sobą dla środowiska wraki oraz jakie mogą być ich następstwa.

 

Równolegle w drugiej sali Wojciech Jechna i Dimitris Stavrakakis, opowiedzieli o swoich doświadczeniach z PFO. W ich prezentacji znalazło się miejsce na kulisy zabiegu, jego przebieg i ich własne odczucia. Była okazja zadać pytania dla wszystkich, których temat PFO martwi, nurtuje czy też ciekawi.

 

Godzina 15:00 Rick Staton – Najnowsze projekty Pozo Azul – Hiszpania

Merytoryczną część konferencji zamyka prelekcja Ricka Statona dotycząca eksploracji hiszpańskiej jaskini Pozo Azul. Nie jest ona w pełni zalana, tak więc na zmianę część komór badacze pokonywali pod wodą, a część na powierzchni. Łącznie udało się zapuścić na 3,5km w jej głąb. Penetracja jaskini prowadzona jest od lat ’70 Xxw.

Jako Epilog tegorocznego spotkania, dla wszystkich chętnych pozostała wycieczka połączona ze zwiedzaniem komory hiperbarycznej w Instytucie Hiperbarii i Medycyny Tropikalnej w Gdyni.

Źródło: Divers24

2007 - 2024

Masz pytania?

Napisz do nas!