Baltictech 2013

2013

Dzień pierwszy

 

W Gdyni rozpoczęła się konferencja Baltictech 2013. Po oficjalnym otwarciu wystartowały wykłady, które w tym roku prowadzone są równolegle w 3 salach.

 

Godzina 10:00 Pascal van Erp – Ghost fishing

Pierwszy wykład konferencji poprowadził Pascal von Erp. Temat o jakim opowiadał to “Ghost fishing”. Pascal zapoczątkował program, którego celem jest usuwanie z pod wody zalegających sieci nurkowych. Równolegle w dwóch pozostałych salach odbywały się wykłady prowadzone prze Phila Shorta, który opowiadał o systemach ogrzewania i jak ich prawidłowo używać oraz przez Artura Grządziela, który opowiadał o wraku bombowca znalezionego na dnie Bałtyku.

 

Godzina 11:00 Kevin Gurr Rebreathers. Fact, Fiction, Voodoo and other adventures

Drugi wykład tego dnia prowadzony w głównej sali przyciągnął komplet publiczności. Kevin Gurr opowiadał o różnych aspektach nurkowania na rebreatherach. Poruszył między innymi tematy rozpoczynania nurkowania na rebreatherach oraz błędów często popełnianych przez nurków. Kevin opowiedział także o tym jak rozpoczęła się jego przygoda z rebreatherami oraz o niektórych projektach w jakich brał udział.

W pozostałych salach odbyły się wykłady prowadzone przez Michała Kosuta, który opowiadał o podejściu ubezpieczycieli nurkowych do nurkowań technicznych oraz Mikołaja Wróbla, który opowiadał o przygotowaniu fizycznym do nurkowania.

 

Godzina 12:00 Jacek Kot Experimental methods of decompression.

Doktor Jacek Kot opowiadał o badaniach nad dekompresją oraz o czynnikach jakie mają na nią wpływ. Tematy jakie zostały poruszone to oddychanie ujemnym ciśnieniem oraz rekompresja podczas dekompresji. Słuchając wykładu można się było dowiedzieć między innymi jak badania przeprowadzone przez astronautę 15 lat temu mogą wpłynąć na przyszłe modele dekompresji. Tym razem Łukasz Piórewicz mógł zapowiedzieć jako prelegenta samego siebie. Podczas wykładu o 12:00 w sali A to on opowiadał o nurkowaniach na Litwie. W tym samym czasie w sali B odbywa się prezentacja filmu “Deep Love” zrealizowanego przez HBO.

 

Godzina 13:00 Phil Short J2 project – the biggest cave project eve

Phil Short opowiadał o wyprawie J2. Eksplorowana jaskinia jest ogromna. Na samym początku trzeba pokonać kilkaset metrów prawie pionowo w dól, a następnie wiele kilometrów poziomo. Członkowie wyprawy musieli założyć pod ziemią 4 obozy. Transport wyposażenia potrzebnego do przeżycia pod ziemią, jedzenia oraz sprzętu nurkowego był ogromnym wyzwaniem. Podczas, krótkich filmików mogliśmy zobaczyć jak wyglądała podróż do jaskini, transport ekwipunku w jaskini (między innymi pokonywanie klaustrofobicznych i ciasnych przejść), a także jak należy się załatwiać w jaskini :). Ostatecznie Philowi oraz Marcinowi Gali udało się dotrzeć do miejsca, które zostało osiągnięte podczas wyprawy w 2009 roku, naprawić część poręczówki i odkryć nową część jaskini, aż do miejsca gdzie rzeka przepływająca przez jaskinie znika w wąskich szczelinach skalnych. Głębokość jaskini została ustalona na 1229m. Ostatnią rzeczą jaka czekała członków wyprawy było usunięcie z jaskini całego przetransportowanego tam sprzętu.

 

Podczas wykładu Phila Shorta można było zobaczyć między innymi jakie baterie są wykorzystywane do systemu ogrzewania w nurkowaniach jaskiniowych.

 

Prezentacja przygotowana przez Zdzisława Sićko przybliżyła zgromadzonym tajniki nurkowań saturacyjnych. Prowadzący w ciekawy sposób przeprowadził słuchaczy przez podstawowe zagadnienia saturacji. Nie zabrakło informacji odnośnie historii długich i głębokich nurkowań wspartych pozycjami z literatury fachowej. Całość zazębiała się na przestrzeni ok. 80 lat. Przywoływano pierwsze eksperymenty w długich nurkowaniach (koń i muł zanurzone w kesonie na głębokość 61m przez 5 dni), a także wskazywano wpływy na rozwój tej gałęzi nurkowań, płynące z zaangażowania i środków amerykańskiej agencji kosmicznej NASA. Rozwój nurkowań saturowanych został też wydatnie wsparty przez kryzys paliwowy z połowy lat ’70 XX w., kiedy zaczęto szukać alternatywnych źródeł pozyskiwania paliw.

 

Godznia 15:30 Leigh Bishop dwie dekady poszukiwań głębokich wraków. Triumfy i porażki.

Po przerwie obiadowej w głównej sali rozpoczął się wykład Leigh Bishopa. Nie była to jego pierwsza wizyta na festiwalu w Polsce. Leigh gościł już dwukrotnie na festiwalu wrakowym w Łodzi (czytaj więcej o Leigh Bishop). Podczas prezentacji Leigh opowiedział o 2 dekadach nurkowania wrakowego. Początki nurkowań daleko odstawały od standardów, do których jesteśmy przyzwyczajeni dzisiaj. Mogliśmy między innymi usłyszeć o pierwszych nurkowaniach na rebreatherze na wraku Britannic podczas wyprawy w latach 90 oraz o dwóch kolejnych wyprawach w 2003 i 2009 roku. Z wyprawą z 2009 roku wiąże się tragiczne wydarzenie. Podczas jednego z nurkowań w trakcie kręcenia materiału dla National Geographic zginął Carl Spencer. Dalej usłyszeliśmy o wyprawach na Titanica oraz Luistanie. Luisitania została zatopiona 7 maja 1915 roku przez niemieckiego U-boota. Po tym wydarzeniu do I wojny światowej przyłączyły się Stany Zjednoczone. Kolejnymi omawianym wrakiem były między innymi Wilhelm Gustloff, Justicia, Transylvania i Andania, HMS Audacious.

 

Godzina 16.30 Johan Ronnby Wraki Morza Bałtyckiego – niezwykłe odkrycia morskiej archeologii

Bardzo ciekawy wykład przedstawiający zdobycze morskiej archeologii, jako materiał do lepszego poznania ludzi i przeszłości. Prelekcja rozpoczęła się od rysu historyczno-geologicznego rejonu Morza Bałtyckiego. Następnie na przykładzie kilku bardzo ciekawych wraków takich jak Vasa, Mars, Svardet czy “Ghost Ship” z 1650r. prowadzący spotkanie opowiadał o ciekawych informacjach jakich dostarczyły eksploracje w/w. Głównie w temacie marynistyki i szkutnictwa w XIV i XV w. (wiele jednostek znanych jest tylko z obrazów z epoki), ale także na temat życia i funkcjonowania załogi.

 

Godzina 18:00 Jarrod Jablonski – Mars – jeden z największych projektów wrakowych Europy ostatnich lat

Ostatni wykład pierwszego dnia poprowadził Jarrod Jablonsky. Tematem prezentacji było odkrycie i badania prowadzone na wraku okrętu Mars. Mars był okrętem flagowym floty szwedzkiej i zarazem największym okrętem jaki w XVI wieku pływał po Bałtyku. Wrak został odkryty w 2011 roku przez szwedzkich nurków z Richardem Lundgrenem na czele. Części jednostki leżą rozrzucone w odległości do 150 metrów od wraku. Jarrod przybliżył słuchaczom jak wyglądała wyprawa i jakie zadania mieli jej członkowie. Poszczególne elementy, które nurkowie wyciągali z wraku można oglądać w muzeum w Vaestervik. Na kilka najbliższych lat planowane są kolejne wyprawy badawcze na Marsa.

 

 

Dzień drugi

 

Rozpoczął się dzień drugi konferencji Baltictech. Dzisiaj uczestnicy mają możliwość wysłuchania 13 prezentacji w 3 różnych salach. Po zakończeniu konferencji będzie także możliwość zwiedzania Krajowego Ośrodka Medycyny Hiperbarycznej.

 

Godzina 10:00 Jan Marcin Węsławski – Nauka obywatelska jako propozycja dla rekreacyjnego nurkowania na Bałtyku

Podczas pierwszej tego dnia prezentacji dowiedzieć się mogliśmy między innymi jaki wpływ na Bałtyk mają fosfory spływające z pól do morza oraz jak do życia w Bałtyku adaptują się obce gatunki, które trafiają do nas z innych mórz. Niestety usłyszeliśmy także, że Bałtyk w przyszłości będzie zmieniał się na niekorzyść dla nurków. Szczególnie w strefie przybrzeżnej będzie on morzem mniej przejrzystym oraz częściej będą występowały sztormy. Prelegent opowiadał także o przedsięwzięciach naukowych, w których do dostarczania informacji zachęca się zwykłych ludzi. Profesor zachęcał także do przesyłania wykonanych od wodą zdjęć organizmów morskich, opatrzonych datą i informacją o miejscu wykonania, do Instytutu Oceanologii PAN. Zdjęcia te zostaną naniesione na mapę tworzoną przez PAN i pomogą w identyfikacji procesów zachodzących w morzu Bałtyckim

Zdecydowanie popularniejsze były jednak prezentacje prowadzone w pozostałych salach wykładowych. W sali A jeden z organizatorów konferencji Krzysztof Wnorowski opowiadał jak rozpocząć przygodę z nurkowaniem technicznym, natomiast w sali B Mirosław Szczepański opowiadał o laryngologicznym punkcie widzenia na problemy uszno-zatokowe u nurków.

 

Godzina 11:00

Podczas prezentacji o godzinie 11 dowiedzieliśmy się o poszukiwaniach polskiego okrętu podwodnego ORP Orzeł. W celu znalezienia Orła było organizowanych już kilka wypraw. Tym razem wyprawę poprzedzały badania potencjalnych miejsc zatonięcia Orła otrzymanych od Admiralicji Brytyjskiej. Po identyfikacji wraku, który mógł być szukanym obiektem, została zorganizowana wyprawa mająca na celu potwierdzenie, czy tak jest w rzeczywistości. Niestety w ramach prowadzonych prac stwierdzono, że badany wrak nie jest wrakiem okrętu ORP Orzeł. Udało się natomiast ustalić, że badany obiekt jest wrakiem brytyjskiego okrętu podwodnego klasy J-6. W dalszej części prezentacji prelegent opowiadał o amunicji z czasów 2 wojny światowej zalegającej na dnie Bałtyku, badanej w ramach projektu Chemsea.

Źródło: Divers24

2007 - 2024

Masz pytania?

Napisz do nas!